Както „Банкеръ“ съобщи по-рано днес, министърът на правосъдието Георги Георгиев се е срещнал с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши в Люксембург преди заседание на Съвета „Правосъдие и вътрешни работи“, част „Правосъдие“. От министерството съобщават, че е воден разговор за антикорупционните реформи и новото законодателство за борба с прането на пари. Кьовеши благодарила за ангажимента на ведомството по осигуряване условия за българските европрокурори и напомнила, че все още не е попълнена квотата им, което е работа на Висшия съдебен съвет от 15 души.
Броят им сега е 12, като един от тях заема временно мястото на Теодора Георгиева, около която гръмна скандал със заплахи и натиск по схемата „Осемте джуджета“. Първоначално Георгиева беше възприета единствено като жертва след смъртта на самотно живеещата й майка, която загина при пожар в дома си. После се появи обаче запис от тъмна стая, за който анонимен източник твърди че участници са Теодора Георгиева и покрилият се съдебен брокер Петьо Петров – Еврото.
През март Кьовеши отстрани Георгиева от поста, тъй като срещу нея започна проверка за извършени евентуални нарушения в рамките на текущо разследване, от което още не са обявени резултати. Междувременно за разкритията мълчат както от европрокуратурата, така и от нашата, а самата Георгиева свърза атаките срещу нея със задкулисна съпротива срещу разследването на проекта за разширението на газовото хранилище в Чирен.












