В разгара на най-смъртоносната наркоепидемия в американската история Агенцията за борба с наркотиците (DEA) е допуснала между 2023-та и 2025 г. стотици хиляди фентанилови таблетки да бъдат разпространени в щата Ню Мексико. Това разкриват настоящи и бивши агенти на агенцията пред АП, чиито данни се потвърждават и от правителствени документи.
Агентите са наблюдавали доставки на фентанил без да ги конфискуват с намерението набелязаните трафиканти да бъдат заловени при по-мащабни операции. Практиката обаче е създала риск за обществото и е в нарушение на вътрешните правила на Министерството на правосъдието.
„Отровихме собствената си общност, за да създадем дела“, заявява специалният агент на Агенцията за борба с наркотиците Дейвид Хауъл. „Чрез собствената си умишлена слепота можем да твърдим, че не знаем какво се е случило с наркотиците. Но 100% сме убили хора.“
Министерството на правосъдието задължава от 2017 г. агентите да конфискуват или блокират разпространението на фентанил „при първа практическа възможност“, като изрично се подчертава, че „опазването на обществената безопасност е от първостепенно значение“, независимо дали конфискацията компрометира разследването. Но досега документът не е бил публично оповестяван.
През 2024 г. правилата са преработени в по-либерален дух: агентите вече могат да „преценяват дали да предприемат действия“, като претеглят риска за обществото срещу ползите от запазването на разследването.

Щатът Ню Мексико е в епицентъра на фентаниловата криза в САЩ. Докато смъртността от предозиране в цялата страна е намаляла с 14% миналата година, в Ню Мексико тя е нараснала с 21 процента.
Бившият федерален прокурор за щата Алекс Убалес защитава използваната тактика. По думите му понякога допускането на контролирано придвижване на наркотиците е необходимо, за да се достигне до по-големите престъпни организации.
Агенцията за борба с наркотиците също отхвърля обвиненията, че умишлено е позволила фентанилът да достигне до местните общности. В официална позиция тя посочва, че всички решения са били законни, обосновани и съобразени с указанията на Министерството на правосъдието. Според службата разследванията са включвали разрешени от съда подслушвания, наблюдение в реално време и анализ на дейността на големи наркотрафикантски организации.
При една сделка в град Албъкърки през юни 2023 г. служителите са проследили доставка на около 74 000 таблетки фентанил, без да се намесят. Няколко дни по-рано същата престъпна група е доставила друга пратка, скрита в резервна гума, която също не е била иззета. Хауъл подава официален сигнал като разобличител през 2023 г., предупреждавайки, че подобна практика създава риск за обществото. Според неговите данни при друго мащабно разследване агентите са позволили разпространението на най-малко 1,8 милиона таблетки фентанил.
Разследването в крайна сметка довежда до най-големия удар срещу фентанил в историята на Агенцията за борба с наркотиците, обявен през май 2025 г., когато властите конфискуват над 3 милиона таблетки. Въпреки това бивши служители твърдят, че организацията е могла да бъде разбита значително по-рано.
Критиците посочват, че самата кампания на DEA „Едно хапче може да убие“ подчертава колко опасен е фентанилът и е трудно да се оправдае допускането на толкова големи количества от веществото да останат извън контрола на властите.










