Майки на протест пред Министерския съвет

майчинството

Майки на малки деца, а и подкрепящи каузата им, се събраха на протест пред Министерския съвет. Те настояват за повишаване на майчинските и за адекватна подкрепа за семействата с деца, съобщава БНР.

Организаторката на протеста Иванка Тодорова е категорична, че настоящите 398.81 евро (това е обезщетението, което получават майките по време на втората година от майчинството) едва стигат за гледането на едно дете и то при условие, че то не боледува. Сумата не е увеличавана през последните две години.

Има стимули за предсрочно връщане на работа, като в този случай майката получава 50% от обезщетението. Припомняме, че на 1 юли мнозинството в парламента не прие да има 100% обезщетение, ако майките се върнат по-рано на работа. Затова и тогава имаше протест.

Преди дни социалната министърка Наталия Ефремова заяви, че двете теми – увеличението на майчинството през втората година и по-висок стимул при връщане на работа – ще могат да се дискутират едва при обсъждането на бюджета за 2027 година.

Протестиращите обаче настояват още сега компенсацията при връщане на работа през втората година от майчинството да стане 75% и 100% – от 2027 г., а освен това и майчинските през втората година да станат още сега 460 евро. Освен това майките призовават и за два типа детски надбавки – социални и нормални, така че държавата да отделя за всяко дете определена сума.

Организаторите на протеста са изпратили исканията си до президента Илияна Йотова, до омбудсмана Велислава Делчева и до министър-председателя Румен Радев, като очакват конкретни действия от институциите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст