Nvidia инвестира 5 млрд. долара в AI стартъпа Safe Superintelligence на Иля Суцкевер

Nvidia инвестира в стартъпа за изкуствен интелект Safe Superintelligence (SSI), основан от бившия главен учен на OpenAI Иля Суцкевер. Сделката е част от дългосрочно стратегическо партньорство, което ще осигури на младата компания значително повече изчислителна мощ, а на Nvidia – още един ключов клиент в надпреварата за лидерство в сферата на изкуствения интелект.

Nvidia намали списъка си с купувачи в Азия заради изтичането на AI чипове към Китай

Двете компании обявиха споразумението в понеделник (27 юли), без да разкриват финансовите му параметри. Според американски медии, Nvidia е направила инвестиция за около 5 млрд. долара, след като е получила рядката възможност да се запознае отблизо с разработките на SSI – компания, която досега пазеше изследванията си в строга тайна.

Като част от партньорството Safe Superintelligence ще получи достъп до големи количества от най-модерните графични процесори (GPU) на Nvidia. Това ще увеличи многократно изчислителния капацитет на стартъпа и ще му позволи да обучава много по-големи и по-сложни AI модели. Досега компанията е използвала основно специализираните AI чипове (TPU) на Google.

Сделката е пореден пример за стратегията на Nvidia да инвестира в обещаващи AI компании, които след това използват нейния хардуер. По този начин производителят на чипове не само разширява бизнеса си, но и затвърждава водещата си позиция на пазара за изкуствен интелект.

Съоснователят на OpenAI Иля Суцкевер основава нова компания за изкуствен интелект

Подобно партньорство Nvidia сключи и през март с Thinking Machines Lab – стартъпа на бившия главен технологичен директор на OpenAI Мира Мурати. По-рано този месец компанията представи първия си модел за изкуствен интелект, обучен с помощта на чипове на Nvidia.

Иля Суцкевер е сред най-влиятелните учени в сферата на изкуствения интелект. След като напуска OpenAI през 2024 г., той основава Safe Superintelligence с амбицията да създаде т.нар. „безопасен суперинтелект“ – изкуствен интелект, който превъзхожда човешките способности, но остава надежден и безопасен за хората.

Въпреки че досега не е представила публично свои модели, компанията вече е привлякла около 2 млрд. долара финансиране от водещи фондове за рисков капитал, сред които Andreessen Horowitz и Sequoia Capital. Според The Wall Street Journal, още миналата година SSI е била оценена на около 30 млрд. долара главно заради репутацията и научните постижения на Суцкевер.

Съоснователят на OpenAI Иля Суцкевер основава нова компания за изкуствен интелект

В официално изявление той посочи, че екипът му работи върху „пренебрегвани аспекти от начина, по който функционира човешкият мозък“, които според него могат да бъдат ключът към следващото поколение AI системи.

Роден в бившия Съветски съюз и израснал в Израел, Суцкевер става известен като докторант на пионера в изкуствения интелект Джефри Хинтън. През 2012 г. двамата публикуват изследване, което поставя началото на съвременния бум на изкуствения интелект, доказвайки, че повече данни и по-голяма изчислителна мощ водят до значително по-добри AI модели.

OpenAI и Oracle изграждат нов AI кампус "Stargate" в Мичиган

По-късно Суцкевер става един от съоснователите на OpenAI и има ключова роля в разработването на ChatGPT. След конфликта с главния изпълнителен директор Сам Алтман той напуска компанията и започва работа по собствената си визия за следващото поколение изкуствен интелект. В последните си изявления той изразява съмнения, че единствено увеличаването на размера на сегашните AI модели ще бъде достатъчно за постигането на изкуствен общ интелект (AGI).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята на властта да се гласува само с машини?

Подкаст