Собственикът на Gucci – Kering отчете скок на продажбите за първи път от 2023 гoдина

Собственикът на Gucci - Kering отчете скок на продажбите за първи път от 2023 гoдина

Френската мултинационална холдингова компания, специализирана в търговия с луксозни стоки, Kering отчете първи ръст на продажбите си от средата на 2023 г. насам, което даде нова надежда на инвеститорите, че компанията започва да излиза от продължителния период на спад.

Продажбите на собственика на Gucci са нараснали с 2% до 3.65 млрд. евро през второто тримесечие спрямо същия период година по-рано. Подобрението се дължи основно на силното търсене на бижута и очила, както и на забавянето на спада в продажбите при най-важната марка на групата – Gucci.

Собственикът на Gucci, Kering отчете ръст на продажбите за първи път от 2023 гoдина

„Завръщането към растеж е важен етап, но все още сме в началото на процеса и сме наясно с предизвикателствата, които предстоят“, заяви главният изпълнителен директор Лука де Мео, който пое ръководството на Kering след кариера в автомобилната индустрия.

Gucci остава ключовият актив на компанията – марката носи около половината от приходите на групата и приблизително две трети от оперативната ѝ печалба. През второто тримесечие продажбите на Gucci са намалели с 2%, което е значително подобрение спрямо първите три месеца на годината, когато спадът беше 8 процента.

Kering очаква растеж през 2026 г., въпреки спад в продажбите на марката Gucci

Според финансовия директор на Kering Армел Пулу, марката се представя особено добре на американския пазар, където интересът на потребителите се засилва.

Въпреки положителния сигнал, възстановяването на Kering няма да бъде лесно. Компанията преминава през мащабно преструктуриране след няколко години на спад на продажбите и по-слаби финансови резултати.

Планът на де Мео включва намаляване на запасите, ограничаване на разходите, оптимизиране на магазинната мрежа и развитие на по-малките марки в портфолиото на групата, за да се намали зависимостта от Gucci.

Оперативната печалба на Kering през първата половина на годината остана почти без промяна – 921 млн. евро, но оперативният марж леко се подобри до 12.8 процента.

Въпреки последните положителни сигнали, акциите на компанията са загубили повече от половината от стойността си през последните три години. Пазарната капитализация на Kering е около 31 млрд. евро, което поставя компанията зад конкуренти като LVMH и Hermès.

Акциите на Kering под натиск заради 14% спад в приходите на Gucci

Голямото предизвикателство остава Gucci и способността на новия творчески директор Демна Гвасалия да възстанови привлекателността на марката сред клиентите.

Друг силен сегмент за Kering са бижутата. Продажбите на марки като Boucheron са нараснали с 18% през тримесечието, следвайки тенденцията при конкурентите Cartier и Tiffany, които също отчитат силно представяне.

Kering очаква растеж през 2026 г., въпреки спад в продажбите на марката Gucci

Паралелно с преструктурирането де Мео работи и за намаляване на задлъжнялостта на групата. В началото на годината Kering продаде козметичното си подразделение на L’Oréal за 4 млрд. евро.

В резултат нетният дълг на компанията спадна до 3.3 млрд. евро през първата половина на 2026 г. спрямо 8 млрд. евро в края на 2025 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли разполагането на американски самолети-цистерни на военното летище в Безмер?

Подкаст