Криптовалутата биткойн надмина цената 50 000 долара във вторник (16 февруари), продължавайки своя зашеметяващ ръст. За последните 24 часа биткойнът поскъпна с около 2%. По-любопитното обаче е цената на дигиталната монета се е покачила с 260% от ноември 2020 г. насам.
Анализаторите коментират, че поведението на инвеститорите, изпратили цената на биткойна стремително нагоре по време на пандемията, е свързано с решението на Федералния резерв да намали лихвените равнища почти нулата през март 2020 г. Очаква се ФЕД да ги задържи там още няколко години, което силно отслаби щатския долар, а това прави биткойна привлекателна валута.
Главната причина за нарастването на дигиталната монета обаче е, че известни и големи инвеститори започнаха да я трупат в своите портфейли, а все повече финансови компании я възприемат като легално платежно средство.
Водещият корпоративен инвеститор MicroStrategy обяви във вторник, че ще вземе назаем 600 милиона долара от акционерите си, за да купи още повече биткойни. Tesla, която е най-ценната автомобилна компания на фондовия пазар, заяви миналата седмица, че държи част от парите си в биткойни, а не в традиционна валута. И скоро може да приеме цифровата монета като платежно средство за автомобилите си.
Mastercard на свой ред съобщи, че ще поддържа биткойн в своята мрежа, а преди това Visa, Square и PayPal започнаха да позволяват на клиентите си да използват биткойн в своите платформи.
Това добавя доза легитимност и привлекателност към криптовалутата за основните инвеститори. Например топ изпълнителен директор на BlackRock каза миналата година, че биткойн може един ден да замени златото. А изпълнителният директор на Twitter Джак Дорси обяви в миналия петък, че създава фонд за развитие на биткойн.
Биткойнът премина за първи път границата от 20 000 долара през декември и за три месеца увеличи стойността повече от два пъти .













