Глоба от 3856 лв. за концесионера на плаж “Смокините-север“

дюни

Министерство на туризма налага глоба на концесионера на плаж „Смокините-север“ заради нарушена цялост на плажната ивица. Проверката бе възложена от вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова след информация в общественото пространство за нарушаване на целостта на дюни на плажа. Неустойката е в размер на 5% от годишното концесионно възнаграждение за 2021 г. или сума в размер на 3856,55 лв.

При извършената на 14.04.2021 г. проверка на място от служители на ведомството е установено, че по цялата си дължина плажната ивица е с нарушена повърхност от следи на верижна техника. В южната част е оформен правоъгълен участък, където повърхността е заравнена – хоризонтална, като са оформени точни и равностоящи очертания на бразди от пясък. Отнетият пясък от този заравнен участък е подравнен във вид на насип, неестествено облегнат върху пясъчните дюни.

Констатирането на неестествено състояние на морския плаж след преминаване на верижна техника представлява неспазване на екологичните норми, свързани с опазване на естествения ландшафт по начин и със средства, недопускащи вредно въздействие, необратими изменения и увреждане.

Задължение на Министерството на туризма е да следи как се спазват договорите за концесия и наем на морските плажове през цялата година. Проверяват се и неохраняемите ивици. При установяване на нарушения и неспазване на законодателството се налагат безкомпромисни наказания.

Министерството на туризма работи в сътрудничество с всички оторизирани институции и контролни органи и призовава своевременно да бъде информирано при всякакви съмнения за извършване на неправомерни действия на територията на морските плажове, посочват от ведомството.

Сигнали за нередности на плажа могат да бъдат подавани на телефон 02/ 90 46 833, както и на имейл [email protected].

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Къде планирате да прекарате лятната си почивка това лято - на българското черноморие или в чужбина?

Подкаст