Туск оглави полската опозиционна партия „Гражданска платформа“

доналд туск

Бившият председател на Европейския съвет Доналд Туск застана начело на полската опозиционна партия "Гражданска платформа", завръщайки се в първите редици на полската политика, предаде Франс прес, цитирайки говорител на партията.

След оставка на председателя на партията Борис Будка председателският пост е поет от Доналд Туск, съобщи след заседание на Националния съвет на "Гражданска платформа" говорителят на формацията Ян Грабец.

Падането на комунистическия режим бележи първите стъпки на Туск в политиката. През 1991 година той е един от основателите на „Либералнодемократичния конгрес“ (ЛДК). На първите свободни избори в Полша партията печели 7,5 % от гласовете, което ѝ отрежда 37 места (от общо 460) в долната камара на парламента – Сейма. Сред избраните за депутат е и Доналд Туск. Това поставя началото на дългата му политическа кариера, преминала през позициите на депутат, заместник-председател на Сейма, член на Сената, кандидат за президент и впоследствие министър-председател на Полската република.

На 30 август 2014 г. е избран за президент на Европейския съвет. Встъпва в длъжност на 1 декември 2014 г. –  до 30 ноември 2019 г.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст