Българите купуват повече дялове от чуждестранни инвестиционни фондове

пазари

Към края на септември активите, управлявани от чуждестранните инвестиционни фондове, които имат дейност в България, са на стойност 5.26 млрд. лева. Проучване на в. "Банкеръ“ показва, че техният размер е нарастнал с 379.7 млн. лева в сравнение с юни тази година, и с 1.69 млрд. лева спрямо деветмесечието на миналата година.

Според статистиката на БНБ, общо 2298 са чуждестранните инвестиционни фондове на българския пазар. Те са много активни у нас, като и броят им продължава да расте. И като резултат от това логично в тях са акумулирани много по-големи парични суми, отколкото в българските колективни инвестиционни схеми.

Привлечените от сектор „Застрахователни компании и пенсионни фондове“ средства към края на деветмесечието имат най-голям дял в активите на чуждестранните инвестиционни фондове. Освен това тези суми нарастват – със 158.2 млн. лева до 3.72 млрд. лева спрямо юни тази година. А на годишна база увеличението е с 996.6 млн. лева.

Домакинствата и нетърговските организации, обслужващи домакинства, са другият голям клиент на тези дружества. Акумулираните от тях средства също растат. Спрямо юни тази година българите са внесли 107.3 млн. лева и по тяхната сметка там има 941.3 млн. лева. Сумата е с 333.8  млн. лева в сравние със септември миналата година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст