Качински призова за мироопазваща мисия в УКрайна

качински моравецки зеленски фиала янша

Лидерът на управляващата партия в Полша Ярослав Качински заяви на съвместна пресконференция заедно с украинския президент Володимир Зеленски в Киев вчера, че в Украйна трябва да бъде изпратена международна мироопазваща мисия, предаде Ройтерс.

"Смятам, че е необходимо да имаме мироопазваща мисия – от НАТО или може би от някоя по-широка международна структура – но мисия, която ще може да се брани, която ще действа на украинска територия", каза Ярослав Качински на пресконференцията, която беше излъчена по полската телевизия.

Премиерите на Полша, Чехия и Словения пристигнаха в Киев снощи, за да потвърдят “недвусмислената подкрепа” на Европейския съюз за Украйна, съобщи във Фейсбук полският министър-председател Матеуш Моравецки, цитиран от Франс прес.

“Трябва да спрем възможно най-бързо тази трагедия, която се развива в Изтока. Точно затова сме в Киев с полския вицепремиер Ярослав Качински и премиерите (на Чехия и Словения) Петър Фиала и Янез Янша”, написа Моравецки.

Украинският премиер Денис Шмигал потвърди пристигането им в Туитър. Той приветства “смелостта на истинските приятели на Украйна” и добави, че дискусиите ще засягат “подкрепата за Украйна и засилването на санкциите срещу руската агресия”.

Полското правителство обяви вчера, че тримата премиери ще посетят Киев “в качеството на представители на Европейския съвет, за да се срещнат с украинския президент Володимир Зеленски и премиера Денис Шмигал”.

Началникът на канцеларията на Моравецки Михал Дворчик уточни, че делегацията е пътувала с влак.

Целта на посещението е “да се потвърди отново несъмнената подкрепа на целия Европейски съюз за суверенитета и независимостта на Украйна и да се представи обширен комплекс от мерки за подкрепа на украинската държава и общество”, уточнява се в изявлението, публикувано на сайта на полското правителство. 

Европейски източник в Брюксел уточни, че тримата правителствени ръководители са членове на Европейския съвет, но нямат официален мандат да представляват институцията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Смятате ли, че резкият спад на туристи на българското Черноморие ще се оправи с правителствени решения?

Подкаст