Премиерът заминава за Азербайджан, ще договаря още количества газ

Интерконектор с Гърция Кирил Петков

Премиерът в оставка Кирил Петков ще бъде на посещение в столицата на Азербайджан – Баку, на 21 и 22 юли. В рамките на визитата си той ще проведе среща с президента на Азербайджан Илхам Алиев. Основна тема на разговорите, в които ще участват и енергийните министри на двете държави, ще е сътрудничеството в областта на енергетиката и възможностите за допълнителни доставки на азерски газ за България, извън тези, които вече са договорени във връзка с новия интерконектор Гърция-България. Строителството на междусистемната газова връзка приключи само за шест месеца след повече от десетилетие от началото на проекта, изтъкват от кабинета.

България е един от трите получатели на азерски газ в Европа. За страната ни Азербайджан е важен партньор в постигането на реална диверсификация на енергийните доставки, е позицията на българския министър-председател Кирил Петков. Приоритет на правителството е подобряването на регионалната енергийна свързаност и енергийна сигурност на България и Европа.

Освен двустранната среща между премиера Петков и президента Алиев, програмата на визитата в Баку предвижда още разширена среща между делегациите от двете страни, както и работна вечеря за българската делегация, давана от президент Алиев в дома му.

Ще се проведе също работна среща на министър-председателя Кирил Петков с представители на Българо-азербайджанската търговско-индустриална палата и с председателя на парламентарната група за приятелство между двете държави.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст