БСП и ДПС обсъждат бюджета за 2023 година

Парламент среща Продължаваме промяната и БСП Корнелия Нинова

В Народното събрание предстои нова серия от разговори за държавния бюджет за 2023 г., този път между БСП и ДПС. Първата подобна среща левицата проведе с представители на "Продължаваме промяната", последваха разговори и с ГЕРБ.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обясни, че от парламентарната й група смятат, че е разумно да се водят разговори, за да не бъде допуснат популизъм и страната да изпадне в хаос.

След разговорите с "Продължаваме промяната" и двете политически сили призоваха премиера Гълъб Донев и финансовия му министър Росица Велкова да внесат предложение за нов бюджет за догодина.

"Служебният кабинет внесе удължаване на сегашния бюджет, което не е добре за гражданите", подчерта тогава лидерът на БСП Корнелия Нинова.

"Предлагаме минималната работна заплата да бъде 50% от средната, социалните ваучери да не се намаляват. Искаме да има безплатни лекарства и учебници за децата, което ще струва 180 млн. лева. Искаме да направим така, че хората до 26 г. да бъдат освободени от данък върху печалбата, майчинството да следва минималната работна заплата. Държим на преизчисляване на пенсиите, въвеждане на понятието "енергийно беден", две тарифи за плащането на енергоносителите и таван на цените за парното, водата и тока", изброи Нинова желанията на политическата си сила.

Кирил Петков от своя страна обясни, че от "Продължаваме промяната" са съгласни, че трябва да бъде внесен нов бюджет от служебното правителство, защото няма как миналогодишният да бъде актуален и в сегашния момент.

"Трябва да бъде повишена минималната работна заплата и тя трябва да бъде 860 лева", подчерта Петков.

По време на срещата между БСП и ГЕРБ стана ясно, че от най-голямата парламентарна група потвърждават позицията си, че е по-добре да се продължи Законът за бюджета от 2022 г. и за 2023 година.

Корнелия Нинова веднага представи контрааргументите на БСП: "Ние сме против, защото за нас това означава замразени социални плащания и замразена минимална работна заплата. Ние бихме искали да внесем бюджет с нови социални предложения".

От своя страна Десислава Атанасова от ГЕРБ й припомни, че по време на управлението на кабинета "Петков" от БСП са настоявали за удължаване на бюджета, а сега заедно с "Продължаваме промяната" и двете политически сили искат нов бюджет.

В четвъртък (10 ноември) по темата за бюджета представители на "Продължаваме промяната" се срещнаха с депутати от "Демократична България".

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли разполагането на американски самолети-цистерни на военното летище в Безмер?

Подкаст