Може някои да ни обвини в безсърдечност или предубеденост, но е крайно непонятно как и по какви подбуди се случва благотворителността в България. През последния месец имахме две големи кампании за набиране на средства – едната, организирана от БЧК – по повод трагедията в Хитрино, а другата бе "Българската Коледа". Преди дни се разбра и резултатът от тях. Сумата за Хитрино, дарена чрез съобщения, била 1.27 млн. лева, а по банков път са били преведени 923 хиляди лева. Благотворителната инициатива на държавния глава Росен Плевнелиев в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания пък събра 700 хил. лв. от SMS-и и гласови обаждания, а в дарителската банкова сметка на инициативата са постъпили 1 400 000 лева. С други думи, и двете кампании са акумулирали по около 2 млн. лева.
Дотук добре, но не бива да забравяме каква е предисторията. Защото веднага след трагедията в Хитрино с взривилата се товарна влакова композиция премиерът Бойко Борисов отпусна на шуменската община 10 млн. лева. Значителна сума за вреди, причинени от частна компания, а не от природно бедствие например. Може и да сте забравили, но за невижданото наводнение в Мизия през 2014 г. бяха събрани едва 5.5 млн. лв., макар пораженията там да бяха значително по-мащабни. Дадените ей-така от правителството 10 млн. лв. са значително повече и от похарчените през миналата година пари от Фонда за лечение на деца в чужбина. А добре знаем какви скандали и проблеми има там и как винаги се говори, че няма пари. Пък и фондът помага на повече от 140 деца, докато пряко засегнати от взрива в Хитрино са само няколко десетки души. Очевидно никой не очаква фирмата, причинила трагедията, да поеме някаква отговорност…
А какво да кажем за 20-те милиона, които ще бъдат пренасочени към пострадалата община от Програмата за развитие на селските райони? И това обаче не е всичко, защото още над 600 хил. лв. ще бъдат отпуснати от регионалното министерство за водопровода в селото.
За да се осъзнае мащабът на тази финансова инжекция от общо над 32 млн. лв., ще кажем само – че целият общински бюджет за 2016-а е в размер на по-малко от 7 млн. лева. Дето се вика, с тези пари може да се построи изцяло ново Хитрино. Пък и една софийска строителна фирма обяви, че ще изгради наново три от разрушените къщи изцяло за своя сметка.
Друго сравнение показва, че за всичките си 14 издания досега инициативата "Българската Коледа" е събрала под 30 млн. лв., с които обаче е помогнала на над 2000 деца и е оборудвала повече от 160 лечебни заведения. А в Хитрино живеят едва 800 души и сега ще им се изсипят средно по 40 хиляди на калпак.
Дано да грешим, но цялата тази благотворителност на управниците и политическите партии за Хитрино прилича на активно пиар мероприятие по време на предизборна кампания. Не че на хората не бива да се помогне, но като ще се дава, да се дава на всички и не само преди избори. А може и да се направи така – партийните субсидии да отидат за благотворителност, а с SMS-и да събираме пари за издръжка на партиите. Тогава ще е интересно да видим колко точно левчета ще се съберат.













