Варшава торпилира поляка Доналд Туск

Сариуш-Волски туск

Полша направи безпрецедентен ход, като издигна друг кандидат за поста на председател на Европейския съвет на мястото на своя гражданин Доналд Туск. Почти неизвестният евродепутат Яцек Сариуш-Волски влезе в предварително изгубена битка с бившия полски премиер Туск, който се радва на силна подкрепа сред лидерите на ЕС.

Практически непознатият на медиите Сариуш-Волски всъщност е политик със сериозни заслуги за страната си. Смятан за човека с може би най-големи заслуги за влизането на Полша в Европейския съюз, самият той не може да се похвали с политическа кариера, отговаряща на постиженията му. След като в продължение на десетилетие заема ключовите постове, отговарящи за преговорите за приемането на Полша в ЕС, Сариуш-Волски не успява да стане нито министър във Варшава, нито еврокомисар в Брюксел.

Вероятно нереализираните му политически амбиции стоят зад решението му да изостави политическата партия, чийто член е близо 20 години и чийто председател е бил самият Туск – Гражданска платформа, и да приеме номинацията на нейния главен съперник – "Право и справедливост", за председателското място на Европейския съвет.

Макар че шансовете за успех на 68-годишния Сариуш-Волски практически са нулеви, самото отхвърляне на Туск от страна на Полша представлява безпрецедентно бламиране на лидер на ЕС от собствената му страна. В момент, в който самият Туск се бори за запазване на единството на ЕС на фона на напускането на Великобритания и надигащия се популизъм, решението на Варшава е емблематично за раздорите, обхванали съюза.

В основата на номинацията на Яцек Сариуш-Волски е политическият сблъсък между лидера на "Право и справедливост" Ярослав Качински, смятан за "силния човек във Варшава", и експремиера и бивш лидер на "Гражданска платформа" Доналд Туск. Качински стига дотам, че обвинява Туск дори за смъртта на брат си, президента Лех Качински, в самолетната катастрофа край Смоленск през 2010 година. Не е без значение и обстоятелството, че ако бъде преизбран, Туск ще приключи втория си мандат през 2019-а – тъкмо навреме, за да се кандидатира за полски президент на следващите избори през 2020-а.

Качински обвинява Туск, че по време на председателстването си на Съвета не е правил достатъчно за Полша и че подкрепя антиправителствената опозиция. "Някой, който нарушава принципите по такъв начин, не може да бъде председател на Европейския съвет и по никакъв начин не може да разчита на нашата подкрепа и дори на това да нямаме възражения", заяви Кичински.

Номинирането на Сариуш-Волски, който членува в Европейската народна партия, чийто член е и Туск, може да е имало за цел и да внесе раздор в дясноцентристкото пространство, за да се даде шанс на кандидат от левицата да спечели поста. Засега обаче европейските лидери изглеждат консолидирани около Туск. В интервю за редица медии, включително "Монд" и "Газета виборча", френският президент Франсоа Оланд, най-влиятелният социалистически лидер в ЕС понастоящем, обяви, че ще даде подкрепата си за Туск дори и ако представител на левицата се кандидатира за поста му. "Стремя се да имам европейски поглед, а не партиен или национален", заяви Оланд, като отбеляза, че за преизбирането на Туск не е необходима подкрепата на Полша.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ако от съседите ви се чува обезпокояващ шум, ще се обадите ли на 112?

Подкаст