Холандски изследователски кораб ще проведе проучвания в българската акватория

кораб

Правителството разреши пребиваването на научно-изследователския кораб „Pelagia”, плаващ под знамето на Холандия, в териториалното море, прилежащата зона и изключителната икономическа зона на България в периода от 27 март до 5 април за извършването на океанографска експедиция.

Изследвания ще се извършват по две взаимосвързани научни програми, разработвани от холандски институти. Първата се фокусира върху изследване на климатичните промени в района на Черно море през последните 20 000 години, които ще послужат за подобряване на моделите на съвременните изменения на климата.

Втората програма има за цел изследване на микробиологичните съобщества и техните трансформации, породени от климатичните промени. Дейностите по реализацията на разработваните програми се финансират изцяло от Netherlands Organisation for Scientific.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Къде планирате да прекарате лятната си почивка това лято - на българското черноморие или в чужбина?

Подкаст