Инвестициите в енергетиката в глобален мащаб са намалели с 12% през 2016-а в сравнение с 2015-а, отбелязва Международната енергийна агенция (IEA) в годишния си доклад, публикуван на 11 юли. Вложенията се изчисляват на 1.7 трилиона долара, или 2.2% от световния брутен вътрешен продукт. Спадът е за втора поредна година, но по-интересната тенденция е, че за пръв път вложенията в електроенергийния сектор надвишават общите инвестиции в добива на нефт, газ и въглища. Делът на разходите за чисти технологии достига рекордно високо ниво – 43% от общите инвестиции в доставките на енергия.
Най-голям инвеститор в енергетиката през 2016-а остава Китай с дял от 21 на сто. Поднебесната империя е и най-големият купувач на електромобили – 340 хил. бройки при продадени общо в света 750 хиляди. Делът на САЩ в инвестициите нараства до 16%, като страната заема второ място в класацията. Топ 3 се допълва от Индия, вложенията в енергийната сфера са скочили със 7 процента. В Европа пък вложенията са спаднали с 10% заради насърчаването на възобновяемите енергийни източници. Старият континент остава един от най-големите инвеститори в енергийната ефективност, като голяма част от средствата се насочват за обновяване на сградите.
Повече от 90% от инвестициите в енергетиката през миналата година са били за собствена сметка на самите компании. Делът на проектното финансиране остава скромен, но неговото значение се увеличава при проектите, свързани с електрогенериращи мощности, особено "зелени".











