Макар и балканска направа, управниците ни имали холивудски заложби. Тъкмо за празниците зарадваха публиката с една прилична интерпретация на ключовата сцена от уестърна "Тумбстоун". Става дума за онази, в която братята Ърп препускат в бесен галоп срещу бандитите, а Уайът реве с цяло гърло: "Идвам за вас! И нося Ада със себе си!"
У нас добрият винаги е премиерът Бойко Борисов. И е ядосан заради покушението срещу шефа на спецзвеното "Фискален контрол“ в НАП Иво Стаменов. Дано оцелее и оздравее, Господ да е с него и семейството му! Възникват обаче някое забележки и питания към нашенски холивудци, които не носят шерифски значки, но пък разполагат с цели министерства и ведомства.
"Имаме план, имаме насоки, имаме, дето се вика, достатъчно, за да им го върнем така, както заслужават!", увери Борисов. А дано, ама надали – изявлението звучи бодро и… симпатично гаменски. Така си го връщат мутрите след поредното дрогирано меле с бухалки, боксове и пушки-помпи. Посланието е и към данъчните – да ходят спокойни на работа. Разшифровката " без страх за живота си" също върши работа. Но щом гръмнаха колегата им посред бял ден пред централата на НАП, колко да са спокойни?!
Премиерът обеща още, че "рано или късно правилата ще се спазват". Кои правила обаче – тези, които са закрепени в законите, или други – неписани, по които се уреждат сметките? Съгласни сме също, "че когато стрелят по данъчен, стрелят по самата държава". Но защо Борисов изчака няколко дни преди да удари по масата? Направил го съзнателно и неслучайно – за да е сигурен, че покушението е срещу принципен и честен служител. При такива съмнения какво ли да мислим за атмосферата в НАП?!
Ами определението за приходните агенции, които бяха наречени "пчелички", докарали близо милиард лева повече в бюджета, не звучи ли обидно?! Кой ги направи пчелички, щом като ежегодното префасониране на данъчните закони на едро трябваше отдавна да е родило стършели? Защо да се радваме при всяка отваряне на премиерската уста: че така били докарани пари за "полицаи, техника, отбрана, сигурност, учители, университети, училища, детски градини, пенсионери и какво ли не". Къде са осъдените ДДС-ари, които открито се хвалят по лъскавите кръчми, че са неуловими данъчни фантоми?!
И на МВР, и на прокуратурата вярваме, че ще им го върнат, ама някой друг път. Вътрешният министър Валентин Радев уверява, че е решен да намери не само извършителя, но и поръчителя на разстрела. За първи път от много време насам имало посегателство, което не се изчерпвало "само до чертата на запален личен автомобил или посегателство върху лично имущество". Последните две значи са под чертата на търпимост, не им обръщайте внимание. И колко от поръчковите разстрели на прехода са разкрити, та гарантират успех при този?!
А главният прокурор Сотир Цацаров констатира изтежко, че "държавата ще трябва да покаже, че е на мястото си и е в състояние да защити тези, които работят за нея“. Защо чак сега и само за част от работещите? Излиза, че ако простреляният не беше висш държавен чиновник, изстрелът нямаше да е срещу държавата, а просто срещу него. Защо пък да не превърнем един прострелян данъчен в герой и един неизяснен криминален случай в мерило за държавност?!
Затова и заради всичко ставащо в тази държава хората говорят, че щом тя е мафиотска, изстрелът е срещу мафията и някой клан си разчиства територия. И затова всеки ход срещу организираната престъпност изглежда съмнителен, защото не е срещу цялата, а срещу определена част от нея. А ако килърите можеха да говорят, вероятно биха се афиширали като борци срещу рекета и корупцията.
В "Тумбстоун" бандитите нямат такива амбиции, но реалността е неподражаема.












