Една красива жена на 30 години, млада майка и човек, чието лице стотици русенци познават от екрана, бе намерена брутално изнасилена посред бял ден на метри от центъра на града и зверски убита – клишето в случая си е съвсем на място, макар че зверовете никога не са толкова жестоки, колкото могат да бъдат хората.
Само по себе си едно такова престъпление е достатъчно, за да накара всекиго да настръхне – от ужас, от безсилие, от гняв.
Но убийството на Виктория Маринова се превърна в нещо много повече – то се превърна в събитие, което влезе в международните новини, накара "отговорни" политически фактори у нас и в Европа да се изказват, да пишат съболезнования, да размахват пръст заради (не)свободата на словото у нас. Възмущението събра спонтанно стотици граждани по площадите в България на бдения и протести…
Защо? Защото Виктория беше водещ на предаване и директор в местна телевизия. И защото милиони хора у нас и в чужбина съвсем спонтанно прегърнаха версията, тиражирана в част от медиите и в социалните мрежи, че нейното убийство е умишлено посегателство срещу свободата на словото – за мафиотизирана държава като нашата подобно обяснение си изглежда някак съвсем на място.
Версиите
Веднага след като се разбра, че в събота по обед е открито тялото на Виктория Маринова, полицията и прокуратурата в Русе свикаха брифинг и обявиха, че се работи по всички възможни версии. А те бяха много: възможно е младата жена да е убита от някой извратен "фен" или просто перверзен психопат, който случайно се е натъкнал на нея, докато е бягала по кейовата стена край Дунава. Възможно е смъртта й да е свързана с бизнеса на бившия й вече съпруг. Имаше десетки други версии, които също трябваше да се проверят – както се прави при всяко убийство. И никой не отхвърли възможността смъртта на Виктория да е последица от дейността й, работеше се и по нея…
Още докато течеше брифингът на МВР, обаче социалните мрежи, а и някои медии вече "вряха" и се надпреварваха да тиражират тезата, че Виктория е убита, защото е разследващ журналист, който е дръзнал да се вдигне на борба с мафията.
Това твърдение се оказа достатъчно, за да превърне едно момиче от екрана в мит. Без значение дали този мит има връзка с истината.
Гражданите приеха като нещо съвсем естествено възможността властта да е убила журналист, за да не се рови под юргана й. От Фейсбук заваляха тежки присъди. Пак се чуха призиви за правителствени оставки. Опозиционните партии се впуснаха да дават пресконференции, а лидерите им надянаха за кой ли път трагичните си маски, за да покажат колко много скърбят заедно с близките на поредната жертва…
Кризисен пиар по учебник
Бурната обществена реакция естествено породи "шок и ужас" във властта. При това твърде скоро след предишното тежко изпитание за нея – катастрофата край Своге, която предизвика трусове в правителството и доведе до министерски оставки.
Отработените трикове на кризисния пиар веднага влязоха в употреба: Бойко Борисов обяви, че е пратил най-добрите експерти в Русе, а новоназначеният вътрешен министър Младен Маринов и главният прокурор Сотир Цацаров вкупом се изсипаха на място, за да демонстрират присъствие и дейност. Всеки сам може да се досети доколко височайшата визита е била от помощ на изтормозените и недоспали местни криминалисти, които буквално дни наред вече бяха работили без минута почивка по разследването на трагедията. Но народонаселението трябваше да бъде успокоено, че властта бди и се грижи за него. При това "от най-високо място".
Централните медии също проводиха цели кервани от репортери, командировани поне за седмица, за да отразяват бденията, да бутат микрофони под носа на местните "отговорни фактори" и най-вече за да търсят начин да говорят със зачернените близки на Виктория (защото, нали, телевизията трябва да има човешко лице, а какво по-човешко от това да се изтъпанчиш пред един некролог и да питаш всеки по улицата:"Как ще коментирате това?")…
Стана всичко това, което обичайно се случва винаги в такива ситуации.
Версията "разследващ журналист"
Междувременно версията, че Виктория Маринова е била убита заради свои разследвания за корупцията у нас, започна видимо да олеква.
За тези, които трудно се ориентират в жанровете, ще обясним простичко: най-общо разследващата журналистика не отразява, а сама създава новини. И то такива новини, които никое ведомство не иска да се чуят и които се крият по всевъзможни начини. Когато журналистическите разследвания са свързани с властта, последицата от такива разкрития обикновено са оставки, арести, смяна на правителства – поне в нормалните държави.
Колегите на Виктория от Русе бяха категорични: тя не е разследващ журналист и никога не е била. Фактът, че в последното телевизионно предаване, което е водила, е направила анонс към интервюта с репортерите от "Бивол" за тяхното разследване "Джи Пи гейт" и за скандалния им арест, не я прави разследващ журналист – тя просто никога не се е занимавала с такава дейност. И беше твърде малко вероятно бруталното й убийство да има нещо общо с излъчените или бъдещи телевизионни материали.
Четири дни след убийството на Виктория се разбра, че вече има заподозрян за него – криминално проявен тип от местен ромски квартал, когото открили чак в Германия. Дали това ще се окаже действителният извършител на зверското престъпление тепърва ще стане ясно – според полицията и прокуратурата доказателствата срещу него са преки и достатъчни, за да се смята, че именно той е изнасилил и убил Виктория.
Отсега е сигурно обаче, че огромна маса от хора ще продължат да вярват в това, в което всъщност искат да вярват – че властта се е разправила с една красива журналистка, защото тя се е заровила в корупционните й схеми.
От трагедия на трагедия
Смъртта на Вики напълни площадите с настръхнали хора и запалени свещички. Някои дойдоха от чисто човешко състрадание и чувство за съпричастност, други – заради страха, че днес е тя, а утре може да е всяко друго момиче – нечия дъщеря, съпруга, всяка жена.
Всъщност какво точно е работила Виктория няма никакво значение. Да, тя не беше разследващ журналист и професионалното й амплоа беше твърде далеч от борбата с корупцията. Но това съвсем не прави нейните живот и кариера безсмислени или малозначителни. Нито пък смъртта й по-малко трагична, безумна и разтърсваща.
Много е вероятно Виктория Маринова да се окаже просто поредната жертва на някой извратен и малоумен изверг – точно такава, каквито бяха студентката Вероника от Търново, или красивата, но също мъртва Виола. И още много, много като тях…
Важното, което убийството й за сетен път извади на показ, обаче бе колко малко вярват хората на своята държава и на нейните институции – съвсем естествена последица след всичките години лъжи, манипулации и злоупотреба с доверието на избирателите.
Трагедията (за ден-два) изтри като с магическа пръчка и презрителното обръщение "журналя" от форумите, с което в последните години все повече хора "титулуват" всички представители на медиите – без разлика с какво се занимават и как го правят.
Показа и колко много липсват истински герои – различни от фалшивите и лустросани ВИП-ове или охранените политици, които ни навират в очите от ТВ-екраните. Дотолкова липсват, че хората са склонни да си ги създадат сами, само и само за да могат да вярват, че не всичко около тях е мерзко и кално.
Но свещичките догоряха, а животът продължи постарому: всички се прибраха по домовете си и се вторачиха в "Биг Брадър", в сериалите и в сметките за парно. И така – до следващия път. И до следващата трагедия, която отново ще сплоти (поне за кратко) обществото ни.
Омерзително е, но очевидно е факт: само скръбта и страхът могат да накарат българите да "заровят томахавките" на вечното си разделение. Поне за момент…
Развръзката
В сряда (10 октомври) на специален брифинг в Министерския съвет премиерът Бойко Борисов, главният прокурор Сотир Цацаров и вътрешният министър Младен Маринов обявиха, че в Германия е задържан 21-годишният Северин Красимиров от Русе, който е и най-вероятният убиец на Виктория Маринова. ДНК-профилите съвпадат, младежът е криминално проявен – разследван бил за кражба на цветни метали, освен това е живял в близост до местопрестъплението. Има данни, че е употребил алкохол преди нападението, а то самото е извършено спонтанно – единствено с цел сексуална гавра с жертвата. Лицето на момичето обаче е било буквално размазано от удари и всъщност точно травмите в главата са причината за смъртта й.
Въпреки това продължаваме да работим по всички версии, обяви Младен Маринов. Главният прокурор изрази благодарност на всички, работили по случая, включително и на немската полиция за пълното съдействие, което е оказала на нашите власти. А Бойко Борисов обеща средства за Института по криминалистика.
"Искам да се обърна към вас като разследващи журналисти заради натиска, който беше приложен към държавните органи. Още в неделя ви помолих да изчакате няколко дни. Защото всяко прибързано изговаряне по време на такова разследване можеше да предизвика укриване на вещи, на извършител и нямаше да има днес какво да си говорим. Обявявайки каквото и да е от разследването, това щеше да го провали. Само че българите направиха така, че да очернят държавата си. В рамките на три дни прочетох чудовищни неща за България и нито едно вярно. Разни сини и червени политици се скъсаха да пращат имейли и да се обясняват в Щатите и Брюксел какво се случва у нас. Разсипаха ни в Туитър. Ще имаме сериозен разговор в ЕНП, когато отида там. С нищо не сме заслужили като държава така да бъдем охулени …" , каза още премиерът Борисов.












