Адвокат: Все повече лекари съдят пациенти заради обиди в интернет

Темида

Агресията към лекарите е сериозен проблем, който не датира от вчера и днес, и случаите, които виждаме почти всеки ден, показват, че това нещо се развива във времето. Към настоящия момент физическата агресия срещу медици, в зависимост от степента на увредите, които се получават вследствие на нападението, се третират като телесна повреда – лека, средна или тежка, обясни в предаването „Тази сутрин” по bTV д-р Мария Петрова, адвокат по медицинско право."През 2013 г. бяха направени изменения в Наказателния кодекс и лекарите бяха приравнени към съдии, прокурори, длъжностни лица и наказанията за нападения срещу тях значително бяха увеличени. Факт е обаче, че от 2013 г. насам не наблюдаваме спад на нападенията срещу тях. Най-често извършителят на даденото престъпление е с чисто съдебно минало и бива освобождаван от наказателна отговорност, налага му се глоба от 1000 до 5000 лева", посочи  още д-р Петрова.

Вербалното насилие е по-често срещано от физическото насилие спрямо лекари и понеже разговорите между лекар и пациент често се водят в една по-интимна среда, когато няма свидетели, лекарите не могат да защитят правата си, коментира още тя.

Д-р Петрова, допълни обаче, че се развиват и увеличават делата, заведени от лекари заради обиди в социалните мрежи. Лекарите недоволстват от негативните коментари за тяхната  работа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст