Задържан е приближен на Асандж

джулиан асандж арест

От министерството на вътрешните работи на Еквадор съобщиха, че са задържали мъж, за който се твърди, че има тесни връзки с основателя на ''Уикилийкс'' Джулиан Асандж, предаде ''Би Би Си'. Заподозреният е арестуван, докато се опитва да напусне Еквадор, предава Би Би Си.

Министърът на вътрешните работи на Еквадор Мария Паула Ромо не назовава името на мъжа, но заявява, че е бил арестуван "за целите на разследването".

Анонимен държавен служител твърди пред ''Асошиейтед прес'', че този човек е Ола Бини, шведски разработчик на софтуер.

"Човек, близък до ''Уикилийкс'', който живее в Еквадор, бе арестуван днес следобед, когато се готвеше да пътува до Япония", заявява министърът на вътрешните работи в латиноамериканската страна късно в четвъртък.

Човекът е живял в Еквадор в продължение на няколко години и често е пътувал до лондонското посолство в страната, където отседнал Асандж.

Еквадорски служител, който също говори след гарантираната му анонимност, споделя, че Бини е бил арестуван на летище Кито. Тъй като новината за ареста се разпространила, приятелите и колегите на Бини изразяват загриженост в социалните мрежи.

"Много съм загрижен и искам да чуя защо той е бил арестуван", пише Мартин Фаулър, компютърен програмист от САЩ. "Той е силен разработчик. Винаги е защитавал личната неприкосновеност, а към този момент не е успял да говори с адвокати.“

Бини написа в Туитър, че се води „лов на вещици“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Къде планирате да прекарате лятната си почивка това лято - на българското черноморие или в чужбина?

Подкаст