Главният преговарящ на ЕС за Брексит Мишел Барние ще бъде сред кандидатите, които източноевропейските страни членки Полша, Унгария, Чехия и Словакия могат да подкрепят за следващ председател на Европейската комисия, заяви висш унгарски представител, цитиран от Ройтерс.
Запитан на пресконференция днес дали унгарското правителство и неговите съюзници от групата, известна като Вишеградската четворка, биха подкрепили Барние за поста, началникът на кабинета на премиера Виктор Орбан – Гергей Гуяш, отговори: "Той е сред кандидатите, които ще можем да подкрепим", предаде Ройтерс.
Лидерите от Европейския съюз се събират днес и утре на среща в Брюксел. Те трябва да решат кой ще бъде наследникът на Жан-Клод Юнкер като председател на Европейската комисия и кой ще оглави Европейската централна банка, Европейската служба за външна дейност и Европейския съвет. България е представена от премиера Бойко Борисов.
В поканата си към европейските лидери председателят на Европейския съвет Доналд Туск казва, че е "предпазлив оптимист" за постигане на съгласие за разпределението на топ позициите.
Решението обаче трябва да бъде взето преди първото заседание на новоизбрания Европейски парламент, което е в началото на юли и на което евродепутатите ще избират своя председател. Така че ако лидерите не успеят да се разберат днес, те ще трябва да се съберат отново в Брюксел преди края на месеца.











