Премиерът Борисов ще участва в Годишната среща на Световния икономически форум в Давос

давос

Министър-председателят Бойко Борисов вече е в Швейцария, където ще участва в 50-а Годишна среща на Световния икономически форум в град Давос, съобщиха от правителствения пресцентър.

Темата на тазгодишната среща, която продължава до 22 януари, е "Заинтересовани страни за един кохерентен и устойчив свят". Очакват се около 3000 участници във форума, сред които президентът на САЩ Доналд Тръмп, федералният канцлер на Германия Ангела Меркел и председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард.

В първия ден от форума премиерът Борисов ще участва в сесията на тема „Диалог за дипломацията на Западните Балкани“. Сесията служи като продължение на стратегическия диалог за Западните Балкани, една от основните инициативи на дневния ред на форума в Давос по темата за Европа. Акцент ще бъде поставен върху регионалното сътрудничество в контекста на икономическото развитие на региона. Премиерът Борисов ще се включи и в дискусия, посветена на Централна и Източна Европа, като фокус на разговора ще бъдат възможните решения, които бизнесът и правителствените лидери могат да дадат за насърчаването на устойчивия растеж и развитие.

В рамките на първия ден на форума в Давос министър-председателят Бойко Борисов е поканен и на вечеря, давана от основателя на Световния икономически форум професор Клаус Шваб.

В сряда премиерът Борисов ще участва в неформалната среща на световните икономически лидери на тема "Доминираща Европа". Сред основните акценти на дискусията ще бъдат предизвикателства пред европейската конкурентоспособност.

 По време на визитата си в Давос министър-председателят Борисов ще проведе и двустранни срещи.

Даво́с (на немске: Davos; на италиански: Tavate, Тавате, на местния диалект Tafaas, Тафаас) е град в Източна Швейцария на река Ландвасер, в Алпите на височина 1574 метра. 

Този планински курорт и ски-център е известен главно като мястото на провеждане на Световния икономически форум.

Историята на града започва с това, че още през XIX век лекарите признали полезността на микроклимата на високопланинската долина за болните от белодробни заболявания. В средата на ХХ век градът придобива известност като моден център за ски алпийски дисциплини.

В Давос всяка година се провежда международен турнир по хокей, известен като "Купата на Шпенглер".

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Къде планирате да прекарате лятната си почивка това лято - на българското черноморие или в чужбина?

Подкаст