Българо-американска кредитна банка записва акции от увеличението на капитала на дружествата "Пейнетикс" АД и "Файър" АД. На 12 март банката подписа споразумения за записване на новоиздадени акции от капитала на дружествата, с които придобива 7.78% от капитала на "Пейнетикс" АД и 8.7% от капитала на "Файър" АД.
Дружеството "Пейнетикс" предоставя платежни услуги, състоящи се в операции чрез платежни карти или други подобни инструменти – издаване, обработване и приемане на плащания. Paynetics е платформата, която изпълнява всички платежни операции във phyre. Регулира се от БНБ, член е на Visa и Mastercar, съобщават от БАКБ.
"Файър" се фокусира в разработване на иновативни технологични решения, като съвкупност от активи на интелектуална собственост, компютърни програми (софтуер), бази данни, кодове, търговски марки и т.н., То притежава интелектуалната собственост върху приложението Phyre. Phyre e дигитален портфейл, с който може да се извършват плащания лесно на всеки ПОС терминал или онлайн, да се превеждат и получават пари, като трансакциите в мрежата на phyre са мигновени и без никакви такси.
"Мобилните плащания и дигиталните портфейли вече са част от ежедневието на всички активни потребители. Техните предпочитания и поведение се промениха много през последните години. Fintech секторът се разраства и това поставя финансовата индустрия пред изпитанието да въвежда иновации с възможно най-бързо темпо. Банките много бързо трябва да променят цели процеси от своя бизнес и да предлагат високотехнологични продукти, за да продължат да бъдат в крак с времето. Преди години банката се премести в компютъра, а сега вече трябва да бъде в джоба на потребителя. Предстои революция в разплащанията, те трябва да станат мигновени. Амбициите на БАКБ са бързо да навлезем на този пазар, затова правим стратегическа инвестиция с капиталово участие във "Файър" АД и "Пейнетикс" АД и това е само началото“, каза Цветелина Бориславова, председател на Надзорния съвет на БАКБ, по повод сделката.















