За първи път от 2003-а насам инвеститорите предпочитат вместо еврото валутите на страните, които не зависят от международните капиталови пазари. През последните 12 месеца швейцарският франк поскъпна със 7.3%, а японската йена – с 4.6%, сочат индексите на агенция Блумбърг. Това се случи въпреки интервенциите на Националната банка на Швейцария и на Бенк ъф Джъпен, които имаха за цел да отнемат от силата на двете парични единици. Котировките на еврото през 2011-а се промениха незначително спрямо щатския долар.
Според Блумбърг валутните търговци са проявили предпочитания и към валутите на онези държави, които нямат нужда от чуждестранен капитал, например норвежката крона. През последните 12 месеца тя се е повишила с 3.5% спрямо паричните единици на девет развити стопанства, сочат индексите на Блумбърг. За сравнение, през същия период еврото се е понижило с 1.1% към кроната, а щатският долар – с 2.7 процента.
Големите притеснения на инвеститорите сега са, че съществуването на единната европейска валута е поставено на карта. Разходите за застраховане на страните членки от общността срещу фалит растат, както и цената за обслужване на държавните облигации, при това не само на задлъжнелите стопанства от периферията, но и на силните икономики от сърцето на Стария континент.
Предимството на скандинавските валути, особено на норвежката крона, е, че Норвегия – вторият по големина износител на природен газ в света – има излишък по текущата си сметка, управлението е стабилно и държавата няма висока задлъжнялост. Според прогнозите на икономисти, анкетирани от Блумбърг, излишъкът по текущата сметка на страната през 2011-а ще достигне почти 15% от БВП. На подобен статут на сигурно убежище се радва и Швейцария, чийто излишък по текущата сметка се очаква да достигне 12% от БВП през тази година.
За разлика от тези отличници САЩ са имали дефицит по текущата си сметка в размер на 3.24% от БВП през 2010-а, а недостигът на еврозоната е бил 0.45% от БВП. Ако Германия не беше член на еврорегиона, тя също щеше да е сред отличниците със излишъка по текущата си сметка на стойност 5.7% от БВП през 2010-а.
Япония също е любима дестинация за инвестиции. Страната е имала 1.585 трлн. йени (20.4 млрд. щ. долара) излишък по текущата си сметка към края на септември, съобщи финансовото министерство на 9 ноември. Същевременно нейният публичен дълг надхвърля 200% от БВП, но с дребната подробност, че той се финансира от самите японци и Токио не разчита на чуждестранна помощ за обслужването му.