Лихвените нива, при които се договарят депозити на междубанковия ни паричен пазар, остават стабилни, и това се очертава като тенденция за по-дълъг период.
От началото на годината лихвите по най-търгуваните еднодневни депозити гравитират около 0.2%, колкото е и средната тазгодишна стойност на индекса ЛЕОНИЯ, отчитащ лихвените равнища на този пазар. За януари основният лихвен процент беше 0.18%, докато в момента е 0.22% на годишна база. От средата на октомври досега лихвите по овърнайт депозитите са неизменно 0.22% годишно. Едноседмичните сделки се договаряха в рамките от 0.3% до 0.7% на годишна база, а едномесечните контракти се сключваха в диапазона от 0.8 до 1.2% годишно.
Среднодневните обеми се задържаха на сравнително ниските равнища от 180 млн. лв., много по-долу от традиционните допреди няколко месеца 300 млн. лева. Слабите обороти в съчетание с ниските лихви дават сигнал, че част от левовете се обръщат в евро и се пласират при по-благоприятни лихвени условия. На междубанковия пазар еднодневни депозити в евро се договарят при 0.6% годишно, откакто преди месец Европейската централна банка намали основната лихва на еврозоната от 1.5% на 1.25 процента. На тази цена тя осъществява едноседмични рефинансиращи операции, като пласира депозити на банките, но в същото време привлича средства при 0.5 процента.
Огромната левова ликвидност на банковата ни система се дължи на липсата на реално кредитиране, в резултат на което набраните суми остават на разположение на банките и те ги влагат най-вече в държавните ценни книжа. За октомври кредитните им портфейли имат символично повишение от едва 104 млн. лв. при раздадени общо 54 млрд. лв. под формата на заеми на фирми и граждани. До рекордните 5.740 млрд. лв. достигнаха инвестициите на банките в дългови инструменти, от които в български ДЦК са вложени също рекордните 3.920 млрд. лева.
Този интерес подтикна Министерството на финансите да предложи замяна на книжа от емисия с падеж през януари 2012 г. с ДЦК от емисия с падеж през януари 2016-а. По този начин падежната таблица на вътрешния дълг се преструктурира в добрия смисъл на думата, като отсрочва във времето падежа на книжата. Аукционът за замяната се проведе на 28 ноемви и в него взеха участие пет от общо 11 първични дилъри на ДЦК. Те успяха да заменят книжа с общ номинал 31 млн. лв. от емисия ‘b9 300 от 2007 г. при 0.84% и се сдобиха с книжа от по-дългосрочната емисия ‘b9 400 от 2006-а при 3.73 процента.
Българската народна банка ще проведе на 5 декември аукцион за продажбата на ДЦК с номинал 35 млн. евро от емисия ‘b9 300 от 2011 г. с падеж март 2016-а. Към момента от нея на пазара циркулират книжа с номинална стойност 144 млн. евро.
Петър Драмов,
УниКредит Булбанк АД