Лихвите у нас остават стабилни

Migration Image

Лихвените нива, при които се договарят депозити на междубанковия ни паричен пазар, остават стабилни, и това се очертава като тенденция за по-дълъг период.

От началото на годината лихвите по най-търгуваните еднодневни депозити гравитират около 0.2%, колкото е и средната тазгодишна стойност на индекса ЛЕОНИЯ, отчитащ лихвените равнища на този пазар. За януари основният лихвен процент беше 0.18%, докато в момента е 0.22% на годишна база. От средата на октомври досега лихвите по овърнайт депозитите са неизменно 0.22% годишно. Едноседмичните сделки се договаряха в рамките от 0.3% до 0.7% на годишна база, а едномесечните контракти се сключваха в диапазона от 0.8 до 1.2% годишно.

Среднодневните обеми се задържаха на сравнително ниските равнища от 180 млн. лв., много по-долу от традиционните допреди няколко месеца 300 млн. лева. Слабите обороти в съчетание с ниските лихви дават сигнал, че част от левовете се обръщат в евро и се пласират при по-благоприятни лихвени условия. На междубанковия пазар еднодневни депозити в евро се договарят при 0.6% годишно, откакто преди месец Европейската централна банка намали основната лихва на еврозоната от 1.5% на 1.25 процента. На тази цена тя осъществява едноседмични рефинансиращи операции, като пласира депозити на банките, но в същото време привлича средства при 0.5 процента.

Огромната левова ликвидност на банковата ни система се дължи на липсата на реално кредитиране, в резултат на което набраните суми остават на разположение на банките и те ги влагат най-вече в държавните ценни книжа. За октомври кредитните им портфейли имат символично повишение от едва 104 млн. лв. при раздадени общо 54 млрд. лв. под формата на заеми на фирми и граждани. До рекордните 5.740 млрд. лв. достигнаха инвестициите на банките в дългови инструменти, от които в български ДЦК са вложени също рекордните 3.920 млрд. лева.

Този интерес подтикна Министерството на финансите да предложи замяна на книжа от емисия с падеж през януари 2012 г. с ДЦК от емисия с падеж през януари 2016-а. По този начин падежната таблица на вътрешния дълг се преструктурира в добрия смисъл на думата, като отсрочва във времето падежа на книжата. Аукционът за замяната се проведе на 28 ноемви и в него взеха участие пет от общо 11 първични дилъри на ДЦК. Те успяха да заменят книжа с общ номинал 31 млн. лв. от емисия ‘b9 300 от 2007 г. при 0.84% и се сдобиха с книжа от по-дългосрочната емисия ‘b9 400 от 2006-а при 3.73 процента.

Българската народна банка ще проведе на 5 декември аукцион за продажбата на ДЦК с номинал 35 млн. евро от емисия ‘b9 300 от 2011 г. с падеж март 2016-а. Към момента от нея на пазара циркулират книжа с номинална стойност 144 млн. евро.


Петър Драмов,

УниКредит Булбанк АД

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст