Акциите на Еврохолд стъпиха във Варшава

Председателят на управителния съвет на "Еврохолд" Кирил Бошов и председателят на надзорния съвет Асен Христов

Еврохолд България АД вече е на Варшавската фондова борса. От 15 декември започна търговията с акциите на дружеството и там, и така то е вече регистрирано на две фондови тържища. Дебютът беше отбелязан с традиционна за борсата официална встъпителна церемония.

Книжата на Еврохолд България АД ще се търгуват с борсов код EHG. Първата сделка с тях се сключи в 11.08 ч., като бяха прехвърлени 200 акции на цена от 2.90 злоти (1.25 лв.) за брой.

Най-високата оферта купува по позицията беше 2.75 злоти за брой (1.18 лв.), а най-ниската продава – 3 злоти (1.29 лв.). В същото време на БФБ-София най-високата цена за деня бе 1.245 лв. за дял, а най-ниската – 1.12 лева. В борсовата сесия бяха прехвърлени общо 60 хил. ценни книжа. В петък (16 декември) пък търговията започна при цена от 3.2 злоти за акция (1.38 лв.).

Според председателя на надзорния съвет на Еврохолд България Асен Христов, който заедно с председателя на управителния съвет на компанията Кирил Бошов удари камбаната за начало на борсовата сесия, активна търговия в Полша няма как да започне веднага. Надявам се обаче в рамките на следващите три месеца полските инвеститори да ни опознаят и да имаме сравнително ликвиден пазар. Именно по-високата ликвидност на варшавската борса, която е сочена като най-успешната и бързо развиваща се в кризата, е и причината дружеството да избере нея за партньор. По думите на Христов това ще даде много повече възможности на акционерите да търгуват с ценните си книжа – нещо, което е почти невъзможно на Българската фондова борса.

Колкото до това готви ли се Еврохолд да стъпи и на полския пазар, Асен Христов обясни, че решението може да бъде взето поне след година, когато мениджърите разучат местните особености. Все пак това е един огромен пазар, с над 40 млн. потребители – приблизително толкова, колкото е населението на България, Румъния и Македония взети заедно, каза още той.

Еврохолд България АД предприе процедура за двойно листване на всичките съществуващи 108 643 712 обикновени, безналични, поименни, свободнопрехвърляеми акции от регистрирания капитал на компанията в края на септември 2011 г. в съответствие с решението на управителни си съвет. Варшавската фондова борса пък регистрира акциите на Еврохолд България АД за търговия на сегмент Главен пазар на акции (The Main List) на 29 ноември. Това беше и последната процедурна стъпка.

След като бъде вписан увеличеният от 108 643 712 лв. на 127.345 млн. лв. капитал на Еврохолд България предстои регистрация за търговия и на нова емисия от 18 701 288 книжа на Варшавската фондова борса. Подписката приключи на 28 ноември, а всички книжа са придобити от юридически лица.

Еврохолд България е третата българска компания, която прави двойно листване – в София и във Варшава. На официалния пазар в полската столица се търгуват и книжата на Софарма АД, а на Интеркапитал Пропърти Дивелопмънт АДСИЦ, което инвестира в недвижими имоти, регистрира своите книжа на сегмента NewConnect.

Еврохолд България развива дейността си основно в три свързани направления: застраховане, лизинг и продажби на автомобили. Дружеството вече оперира не само в България, но и в Румъния и Македония. Групата предлага и небанкови финансови услуги. По думите на Кирил Бошов през тази година продажбите на холдинга ще бъдат на почти същото равнище, както и през 2010-а. Очакваме печалба от лизинговия бизнес и от продажбите на автомобили, но ще сме на минус от застраховането. Но общият резултат ще е положителен, уточни Бошов. За следващата година прогнозите също са добри. Основен принос в резултатите на компанията се очаква да има поделението за продажба на автомобили Авто Юнион, което наскоро бе преструктурирано. Лизингът също ще постигне ръст, но той едва ли ще е много голям, смята ръководството на компанията. За пръв път от три години насам се очаква и застрахователният бизнес да излезе на печалба.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст