Британският паунд – валутният отличник на седмицата

Migration Image

Въпреки лошите данни и мрачните прогнози английската лира е с най-големи печалби към еврото от 9 декември насам (когато бе проведена срещата на върха на лидерите на Европейския съюз). Оказва се, че инвеститорите продължават да търсят защита в нея от турбуленциите в еврорегиона. В това няма нищо чудно, като се вземат предвид упоритите мерки на Токио и на Берн срещу поскъпването на националните им валути за сметка на линеещото евро, което отказва инвеститорите от амбициите да купуват йени и франкове. Затова те влагат основно в зелени пари, както и в английски лири.

Инфлацията във Великобритания се е понижила за втори пореден месец през ноември заради спада главно на цените на хранителните стоки и транспортните услуги. Зад тази привидно добра новина се крият перспективите за нова рецесия. Потребителските цени са намалели с 4.8% годишно след 5% октомврийски спад, съобщи Националната статистическа служба на Острова. Официални представители на Бенк ъф Инглънд очакват през следващата година инфлацията да падне рязко и максималното й равнище да не надхвърли 2 процента.

Безработицата във Великобритания пък е достигнала най-високото си ниво за последните 17 години в периода от 1 август до 31 октомври. Изчислен по стандартите на Международната организация на труда, броят на останалите без работа англичани се е увеличил със 128 хиляди – до 2.64 млн. души. Равнището на безработица е достигнало 8.3% срещу 7.9% в периода от началото на май до края на юли. Най-тежко е положението на младите (на възраст между 16 и 24 години), от които 1.03 млн. (или 22%) са без работа – най-високата стойност, откакто през 1992-а започват да се събират подлежащи на сравнение данни. Въпреки лошите цифри тези увеличения не са толкова резки, колкото в началото на годината. По-малко англичани са кандидатствали и за обезщетения при безработица през ноември – броят им се е увеличил с три хиляди (до общо 16.7 млн.) при очакван ръст от около 13 700 души. Това е окуражителен отчет не защото е добър, а защото не е чак толкова лош, коментира икономистът от Скотия кепитъл Алън Кларк.

Общият размер на трудовите възнаграждения е нараснал само с 2% през трите месеца до края на октомври срещу 2.3% ръст през предишния тримесечен период. Това е добра новина за инфлационната перспектива, но лоша – за жизнения стандарт.

Главният икономист на Бенк ъф Инглънд Спенсър Дейл смята, че кризата на дълга в еврозоната е най-голямата заплаха за стопанството на Острова. Според него банката има възможност да увеличи обема на програмата си за покупка на облигации над сегашните 275 млрд. англ. лири. Дейл очаква икономиката на Великобритания да се свие поне през едно тримесечие. Икономически анализатори прогнозират техническа рецесия в страната и понижение на БВП през две последователни тримесечия – четвъртото на тази година и първото на следващата. Всъщност подобни са очакванията и за Германия.

Натискът от еврорегиона се увеличава от фискалните ограничения на финансовия министър Джордж Озбърн, които трябвало да защитят Обединеното кралство от европейската криза. Политиците от опозицията пък твърдят, че спадът в икономиката се задълбочава заради отказа на Озбърн да направи компромис за скоростта на редукция на дефицита. Правителството му предвижда да замрази заплатите на държавните чиновници до 2015-а, а над 700 хил. души от тях ще загубят работните си места. Заетостта в публичния сектор на страната е намаляла с 67 хил. души – до 5.99 млн. през третото тримесечие. Това е най-ниското й равнище от септември 2003-а насам. В частния сектор тя се е увеличила с 5 хил. – до 23.1 млн. души.

nbsp;

nbsp;

nbsp;

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст