Липсва интрига на пазара

Migration Image

И през тази седмица междубанковите еднодневни депозити у нас се договаряха при вече пословичните 0.22% на годишна база. Това са най-масово търгуваните депозити, които заемат около 90% от всички сделки. Едноседмичните депозити се търгуваха в границите от 0.3 до 0.4% годишно, а едномесечните – в по-широкия диапазон от 0.5 до 1.1 процент.

Среднодневните обеми се свиха драстично до 150 млн. лв. при обичайни 350 млн. лева. Левовата ликвидност на банковата ни система е повече от отлична, което се доказва и от сравнително ниските лихви. Замяната на левов ресурс срещу евро и предоставянето му при 0.6% на банките от еврозоната е в основата на драстичното намаляване на обемите на вътрешния паричен пазар.

До 15 декември юридическите лица у нас внесоха поредната и последна за тази година месечна вноска по дължимите акцизи, ДДС и данък върху печалбата. Общо по тези пера в хазната влязоха чисто 1.1 млрд. лв., с които общата сума на фискалния резерв в Централната ни банка достигне 5.6 млрд. лева.

През следващата седмица не се очакват големи движения на левови авоари, което означава, че лихвите по еднодневните депозити ще останат стабилни, на ниво 0.22%, колкото ще бъде и стойността на основния лихвен процент през първият месец на 2012-а.

Наличието на предостатъчно свободни левови наличности беше отлична предпоставка за успеха на проведения в началото на седмицата аукцион за продажба на държавни ценни книжа. Емисията, която Министерството на финансите предложи за пласиране, е с падеж през юли 2021 г. и бе отворена за седми поредет път. Лихвените плащания по нея са на всеки шест месеца и се начисляват при 5% на годишна база. На последния аукцион от нея бяха продадени книжа с номинална стойност 65 млн. лв., с което общото им количество в обращение достигна 323 млн. лв номинал. Участие в наддаването взеха всичките 12 първични дилъри на ДЦК. Достигнатата средна продажна цена се устанонови на 98.28 лв. за 100 лв. номинал. Съответстващата й годишна възвращаемост е 5.23% на годишна база – малко по-висока от достигнатите на предишния търг в началото на октомври 5.22 процента.

Не липсваха сделки и на вторичния пазар. Транзакциите с книжа с остатъчна срочност от две години се осъществяваха при доходност от 3% до 3.17% на годишна база, в зависимост от търсенето и предлагането. Тригодишните книжа сменяха собственика си при 3.35%, а четиригодишните – при 3.8% годишна доходност.

Министерството на финансите все още не е обявило емисионната си политика за следващата календарна година, нито е публикувало емисионния календар за януари 2012-а. Може би финансовото ведомство изчаква да приключи процедурата по избор на първични дилъри за новата година, за която документи за кандидатстване се приемаха до 16 декември. Списъкът на одобрените кандидати ще бъде публикуван на 21 декември.


Петър Драмов,

УниКредит Булбанк АД

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст