Моторът Германия работи без засечки

Migration Image

След като падна под 1.30 щ. долара за 1 евро, единната европейска валута поскъпна на 15 декември. Една от причините за обрата бе успешният аукцион в Испания, на който бяха продадени облигации за 6.03 млрд. евро с падеж през април 2021-а. Финансовото министерство на страната гонеше таван от 3.5 млрд. евро номинал. Средната доходност на реализираните книжа е 5.545% срещу 5.433% на последния аукцион на тази емисия, проведен на 20 октомври 2011-а. Когато Мадрид продаде и ДЦК с падежи през 2016-а и 2020-а. Въпреки по-високата доходност добрата новина е, че страната успява да намери купувачи за дълга си на капиталовите пазари.

В полза на еврото бе и публикуваният на 15 декември сборен индекс, следящ активността в секторите на производството и на услугите на еврозоната. Той се е повишил от 47 пункта през ноември на 47.9 през декември при прогнозиран спад до 46.5 точки. Все пак не трябва да се забравя, че всички стойности под 50 са белег за свиване на секторите.

На трето място, благоприятно влияние имаше и съобщението на Market News International, че Европейската централна банка настоява за промяна на капиталовите наредби за кредитните институции, за да предотврати кредитен спазъм. Медията информира, без да цитира източника си, че ЕЦБ подкрепяла ново предложение, което ще възпре банките да дават по-високи оценки на рисковите си активи, за да увеличават капиталовите нива.

Роля за поскъпването на еврото изиграха и чисто технически фактори и нива, които някои търговци разчетоха като сигнал за обръщане на тенденцията.

Моторът Германия продължава да дърпа напред. Разрешителните за жилищни строежи в страната са скочили с 22% през първите девет месеца на тази година, защото инвеститорите са се насочили към недвижимите имоти като застраховка срещу инфлацията и като спасение от кризата на държавния дълг. Очаква се растящата несигурност да стимулира и фондове извън Германия да инвестират в жилищния пазарен сегмент, който в момента изглежда с доста по-нисък риск, отколкото останалите.

Според мениджъра на фонда за недвижими имоти на Дойче Банк Херман Вюстефелд инвеститори от Южна Европа в момента търсят нови региони, в които да харчат парите си, и германският жилищен сектор е най-привлекателният обект. Други експерти от бранша пък са открили явен интерес на играчи от някои по-задлъжнели държави, включително и Гърция и Испания, към германския имотен пазар. В резултат цените на новите жилища са се повишили с 4.1% през първите 11 месеца – над два пъти повече от средния им годишен ръст от 2005-а насам.

Растежът на строителния сектор е окуражителен сигнал за най-голямото европейско стопанство точно когато еврозоната навлиза в нова рецесия. Според проучване на местната компания от бранша Patrizia Immobilien, публикувано в началото на декември, Мюнхен и Хамбург са на второ и трето място по привлекателност на жилищните имоти с инвестиционна цел в списъка от 82 големи европейски градове.

Доверието на германските инвеститори неочаквано се е увеличило през декември за първи път за последните десет месеца. Това е признак, че най-голямото европейско стопанство се справя добре с кризата на държавния дълг в еврорегиона. Индексът на Центъра за европейски икономически проучвания ZEW, който отчита очакванията на анализаторите и институционалните инвеститори за икономическата перспектива след шест месеца, се е повишил от минус 55.2 пункта през миналия месец на минус 53.8 през този.

У нас междубанковият валутен пазар през седмицата беше активен. Среднодневните изтъргувани обеми валута достигнаха 2084 млн. евро (4076 млн. лева). Сделките в щатски долари заемаха 1.15% от купената и продадена валута.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст