Националният одитор запретва ръкави

ТПС: Председателят на Сметната палата Валери Димитров (отдясно) и неговият заместник Цветан Цветков обещаха сериозни инспекции на държавните институции

Над 800 проверки ще направи през тази година Сметната палата, без да се броят текущите одити и тези по поръчка на Народното събрание. През 2012-а одитната институция ще фокусира вниманието си върху усвояването на средствата от оперативните програми. Несъмнено с най-голям интерес се очакват констатациите на експертите за схемите за малки и средни предприятия по програмата Конкурентоспособност. Тя не е преминавала одит от доста дълго време, а е определена като по-рискова заради множеството бенефициенти и възможности за измами.

Ще проверим две схеми, свързани с технологичната модернизация в малките фирми, чиято обща стойност е около 250 млн. лева. Искаме да видим дали те действително спомагат за подобряване на конкурентоспособността, изтъкна заместник-председателят на палатата Цветан Цветков.

Проверката ще обхване също така работата на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия, която е междинно звено по Конкурентоспособност. В последна сметка би трябвало да се разбере доколко чиновниците правомерно са отстранявали всеки втори подаден проект.

Под прицел ще са още програмата за развитие на човешките ресурси и тази за селските райони, където съмненията за злоупотреби също са големи. Освен това Сметната палата ще проверява как общините изразходват средствата от таксите за събиране и обезвреждане на битовите отпадъци. През 2011-а одиторите са установили, че някои общини отклоняват част от парите към други дейности, което не е разрешено от закона. И до прокуратурата вече са изпратени доклади за подобни нарушения, например в Монтана и Родопи. В скоро време проверки ще бъдат направени и в Силистра, Разград, Лом, Приморско, Раднево и Чепеларе. Колкото до големите общини като София, Варна, Бургас, Шумен, Силистра, Плевен, Благоевград, председателят на Сметната плата Валери Димитров обясни, че те са проверявани всяка година и нарушения от този род при тях не са засечени.

Вниманието на палатата ще бъде насочено и към общините, които имат бюджети над 10 млн. лв., както и към тези, разполагащи с по-малко средства, определени чрез анализ на риска. Всички малки общини вече ще бъдат проверявани поне веднъж на четири години.

Ще бъдат одитирани Фондът за гарантиране на банковите влогове, където вече има над 1.5 млрд. лв., и Комисията за финансов надзор. А в бюджетните организации ще се проверяват управленските решения и начинът, по който са разпределени и изхарчени публичните средства.

За пръв път от пет години насам през 2012-а ще бъдат одитирани Националната служба за охрана и Националната разузнавателна служба. Проверката в двете служби, които са под шапката на президента, ще обхване управлението на бюджетите им, имуществото, както и провеждането на обществените поръчки. Това е и в интерес както на новия президент, така и на предишния, за да се види какъв е резултатът от един управленски период и как започва новият, коментира Валери Димитров. Очаква се резултатите да са готови най-рано след пет-шест месеца. Друг е въпросът дали при установяването на нарушения те ще бъдат огласени предвид секретността около дейността на двете силови структури.

Одитната институция ще прави проверка и на Авиоотряд 28, който вече е първостепенен разпоредител с бюджетни средства. Проверки очакват и Българската академия на науките, Националният осигурителен институт, Националната здравноосигурителна каса, Държавният фонд Земеделие, министерствата на финансите, земеделието, транспорта и външните работи. Одити ще има и в големи висши учебни заведения, сред които Софийският университет Св. Климент Охридски, Пловдивският университет, Тракийският университет и Военната академия Г. С. Раковски. Ще бъдат проверявани и концесионните договори на гражданските летища за обществено ползване във Варна и Бургас.

Резултатите от проверките на политическите партии, участвали на изборите през октомври 2011-а, по думите на Димитров ще са готови чак през септември, тъй като крайният срок за подаването на всички необходими документи е 31 март. За местните избори Сметната палата ще трябва да провери 1700 отчети на 70 партии, 715 инициативни комитета и една коалиция. Институцията ще проследи и начина, по който политическите формации изразходват държавната си субсидия. За вота за президент ще бъдат одитирани 11 партии, шест инициативни комитета и една коалиция. Ще изискаме и от медиите какви договори за реклами са сключвали за изборите, отбеляза се още Димитров.

nbsp;

nbsp;

Парламентът сформира през седмицата Комисия за одитиране на годишните финансови отчети на Сметната палата за 2009-а и 2010 година. Предложението беше внесено от народния представител от ГЕРБ Валентин Николов и получи 116 гласа за.

Въпросната комисия ще се състои от девет души: председател Димитър Главчев (ГЕРБ) и членове Ваня Георгиева (ГЕРБ), Димитър Горов (Коалиция за България), Ердоан Ахмедов (ДПС), Кирчо Димитров (Синята коалиция), Любомир Владимиров (Атака), Дарин Матов (независим), Зоя Петрова (дипломиран експерт-счетоводител) и Виолета Михайлова (дипломиран експерт-счетоводител).

Предвижда се комисията да изготви докладите си и да ги представи до 31 март за разглеждане.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст