Пенсионните задължения на 19 от държавите, членуващи в Европейския съюз, са били близо пет пъти по-високи от общия им брутен дълг, сочи проучване, изготвено по поръчка на Европейската централна банка през 2009 година. Авторите на анализа от университета във Фрайбург са пресметнали, че 19-те страни са имали поети ангажименти за почти 30 трлн. евро към гражданите им в третата възраст. От тях 7.6 трлн. евро се падат на Германия и 6.7 трлн. евро – на Франция.
По-ниските отчисления за пенсии и увеличението на възрастта за пенсиониране трябва да са част от всеки пакет за гарантиране на целостта на еврозоната, твърдят анализатори на Мърсър – поделението за пенсионни консултации за Централна и Източна Европа на групата Марш енд Макленън. Делът на икономическия продукт, който ще се изразходва за пенсионни осигуровки, се очаква да нарасне до 14% през 2060-а, съобщава ЕЦБ.
Застаряващо население
Старият континент е с най-висок процент на хората над 60 години, спрямо който и да е друг район в света. Очакванията са до 2050-а той да достигне почти 35% срещу 22% през 2009-а, сочи проучване на ООН. За сравнение, в глобален мащаб жителите над 60-годишна възраст ще бъдат 22% до 2050-а срещу 11% през 2009-а.
Броят на лицата над 65 години в 34-те държави от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие се очаква да нарасне четворно – до 350 млн. души през 2050-а от 85 млн. през 1970-а. В развитите страни средната продължителност на живота ще достигне почти 83 години до 2050-а от около 75 през 2009-а, сочи оценката на ООН.
Мерките
Правителства и фирми вече предприемат стъпки за намаление на бъдещите си пенсионни разходи, започвайки да качват възрастта за пенсиониране. Такива решения са взети във водещите стопанства от ЕС – Франция, Германия, Великобритания, Италия, както и в Гърция. Това е една от основните структурни реформи, които трябва да направи цяла Европа.
До 2060-а средната стойност на пенсионните отчисления във Франция трябва да се понижи до 48% от средната заплата в страната срещу 63% в момента, показват сметките на Щефан Мог от университета във Фрайбург.
По данни на Мърсър пенсионните ангажименти на Франция и Германия са три пъти по-високи от размера на брутния им вътрешен продукт, като положението на французите е малко по-добро заради по-високата раждаемост.
Миналата година на всеки 4.2 души в работоспособна възраст и е падал по един пенсионер. Това съотношение се очаква да падне до 1.9 работещи на един пенсионер до 2050, сочи анализ на списание Икономист. В Германия пропорцията е 4.1 работещи на един пенсионер и се предвижда да се понижи до 1.6:1 до 2050-а.
Дилемата на частните пенсионни фондове
Тези дружества се гърчат под натиска на незначителните лихви в евроргиона, които са най-ниски в историята на съществуването на единната европейска валута. Символичните лихвени проценти показват, че частните пенсионни фондове ще трябва да придобият много повече активи, за да обезпечат дългосрочните си плащания. Ако растежът на икономиките не се ускори, мениджърите на тези фондове на практика ще са принудени да поемат по-високи рискове, за да увеличават средствата им. Което създава проблеми.
Растящата несигурност в еврозоната е друго препятствие, което принуждава фондовете да преразглеждат инвестиционните си стратегии в очакване да се решат проблемите на Гърция и на общността като цяло.
По изчисления на анализатори на Мърсър частните пенсионни дружества в страни като Гърция или Португалия може да спечелят, ако те отпаднат от еврорегиона, защото по-високите лихвени проценти, с които почти сигурно ще е придружено връщането към националните валути, ще понижи цената на задълженията им. Докато инвестираните от тях активи зад граница ще поскъпнат.
Торбен Моген Педерсен , главен изпълнителен директор на Pension Danmark (седмият по размер на активите пенсионен фонд на Дания), каза миналата седмица пред репортери в Копенхаген, че през 2011-а е продал всичките германски правителствени облигации от портфейла на дружеството. В момента инвестициите на Pension Danmark в правителствени дългови инструменти са само в ДЦК на скандинавски държави и то извън еврорегиона. Просто защото мениджърите на фонда смятат, че 2012-а ще е много тежка за европейските инвеститори.
Финансовата дупка на Великобритания
Публичните пенсионни фондове във Великобритания са имали недостиг в размер на общо 1 трлн. англ. лири към края на март 2010-а, съобщи на 29 ноември 2011-а английското финансово ведомство, като се позова на първия набор от одитирани правителствени данни. За сравнение, намиращите се в обращение правителствени облигации на Острова са били на стойност 808 млрд. брит. паунда , или 90% от всички задължения на държавния пенсионен сектор.
Най-голямата европейска нефтена група Роял Дъч Шел затвори през миналия месец пенсионната си програма за нови участници. Фирмените мениджъри планират да създадат през 2013-а друг фонд за нови служители, в който внасяните пенсионни отчисления да гарантират добър стандарт на живот на титулярите на сметките.
По всяка вероятност подобен път ще трябва да следват и европейските правителства за своите чиновници.