Трябва да изхвърлим ГЕРБ от главите си

Migration Image

Антон Кутев е роден на 13 септември 1968 година. Завършил е изкуствознание в Художествената академия. Учил е икономика на киното и телевизията в московския киноинститут – ВГИК. Секретар е на изпълнителното бюро на БСП и депутат в 41-вото НС.

Г-н Кутев, на последния пленум на БСП Сергей Станишев предупреди актива на партията да не се заигравате с ГЕРБ. Към кого по-конкретно беше отправено предупреждението му?

– Към актива на БСП.

Към кои кръгове от БСП?

-Не зная кои конкретно са се заигравали или се заиграват в момента, но със сигурност това е неприемливо за БСП. Самата идея, че бихме могли да имаме бъдеща коалиция с ГЕРБ, трябва категорично да бъде изхвърлена от главите ни. Спомням си, че през 2009 година за Бойко Борисов в много наши среди се говореше като за наше момче и това се реализира на изборите. Част от загубата ни, разбира се, малка част се дължеше на това говорене. Трябва да сме наясно, че ние имаме ясна политическа физиономия, че никакви договорки в името на властта като цел не са възможни, още по-малко пък с ГЕРБ.

Отново в БСП е поставен въпросът за формалния и неформалния лидер. Този път го повдигна Георги Първанов в свое интервю. Защо отново се връщате към този позабравен въпрос?

-Не го е формулирал като въпрос за формалния и неформалния лидер. Знам кой е формалният, но все не мога да определя кой е неформалният, защото в момента няма разлика. Има хора, които биха искали може би да бъдат формални лидери, но те достатъчно ясно разбират, че пътят към формалното лидерство в БСП минава през конгреса. Нека на конгреса си издигнат колкото искат кандидатури, там по правилата да се проведе съответната битка. Но до май месец да говорим някой иска ли, може ли, би ли случайно си помислил и евентуално би ли могъл да стане председател според мен е абсолютно в полза на Бойко Борисов. Ние имаме по-важни неща.

Защо сте така фиксирани в Бойко Борисов и защо непрекъснато се питате дали той има полза от едно или друго ваше действие?

-Поне аз имам ясен отговор защо се занимавам с това – защото Бойко Борисов е категорично вреден за българското общество. Нещата са достатъчно сериозни, за да се занимаваме само със себе си.

Вярвате ли, че можете да разчитате на хората си по места, когато те са обидени на ръководството на партията още от парламентарните избори, когато от Позитано 20 спуснахте парашутисти в листите?

-Кои са парашутистите в листите? Механизмът беше само един и той няма да се промени. Местните организации би трябвало да знаят, че винаги е било така и така ще бъде – само водачът на листата се определя централно.

Това малко ли е?

-Това според мен е абсолютно задължително, защото БСП е партия, която основно се издържа през централния си апарат. Тоест депутатите и министрите са тези, които са лицето на БСП. Опасявам се, че оставим ли местните организации сами да си определят кой да им е депутат, нещата ще станат доста драматични на моменти. Те могат да си подреждат техните хора, но винаги водачът е въпрос на националната физиономия на БСП и на националния съвет на БСП. Този Национален съвет се състои от същите тези местни организации. Така че няма основание да ги делим на ония горе и другите долу, защото тези отгоре са част от онези отдолу.

Как ще решите проблема с алтернативните червени кандидатури, които на последните избори се появиха на много места заради проблемите в партията ви и несъгласие с издигнатите от БСП кандидати?

-Има два начина да се реши проблемът. Единият е, както го решава ГЕРБ – да се появи Бойко Борисов и да им каже – това е положението, и след това никой да не смее да гъкне. При нас не е така. Ние го решаваме по другия начин. Опитваме се по пътя на едно комбинирано въздействие между изборите на хората отдолу и между някакъв ред на партията отгоре да решаваме подобни кадрови сблъсъци. Може би в БСП демокрацията е малко в повече, но ние сме си такава партия.

В БСП, за разлика от другите партии, се карате и се занимавате с интриги тогава, когато сте в опозиция. Защо?

– Не мисля, че в момента в БСП има интриги. Напротив, ние в голяма степен успяхме да преодолеем интригите през последните две години. Друг е въпросът, че сега може би има някакъв напън за оспорване лидерството на Сергей Станишев. Обикновено преди конгреси е така.

От кого има напън?

-Аз не зная кой ще се кандидатира, но очевидно има хора в партията, които ще се опитат да подложат под съмнение лидерството. Нямам съмнение в това лидерство. Трябва да сме наясно, че не аз, не Сергей Станишев, не Георги Първанов определят кой да бъде лидер на партията, а конгресът. Тоест в момента, в който конгресът бъде изправен пред този въпрос, аз нямам съмнения, че минимум 65 % от този конгрес ще гласуват за Сергей Станишев. Както и нямам съмнения, че част от хората ще се опитат да покажат, че Сергей не е безалтернативен, че има и други гледни точки по въпроса.

Как изчислихте, че 65 % ще застанат зад Станишев?

-Това е моето лично мнение.

Не очаквате ли изненади?

-Не. Няма основание човекът, който е бил избран с пълно единодушие за президент на ПЕС, да бъде обявен, че не става за председател на БСП.

Баба Пена от Поибрене дали знае какво е ПЕС и дали този аргумент, че Сергей е президент, я интересува?

-Истината е, че Баба Пена обикновено няма нищо против Сергей Станишев. Тази партия винаги се е крепяла на онези 50% от хората, които нямат никакви политически амбиции. Тези хора винаги са работили със статуквото. За Баба Пена партията и нейният председател са свързани пряко и тя няма никакви желания да се намесва в поредната междуособица, в която да избира дали Първанов, дали Станишев, или някой млад. За нея този въпрос й е далечен и ненужен.

Защо Станишев реагира така болезнено на казаното от Първанов?

-Той не реагира болезнено. Той достатъчно дълго изчака, изслуша всички подмятания, без да реагира. Реагира едва на десето повикване.

Реакцията му показва повишена емоционалност, което не е добър атестат за никой лидер.

– Не мисля, че беше емоционален. Винаги съм смятал, че Сергей Станишев трябва да е по-емоционален. В момента не бива да влизаме в разговора кой ще води партията. В момента в кабината на пилота на българския самолет има странно същество. То не знае как да върши нещата, за които е там. То ще ни доведе до катастрофа. Ние сме единствената голяма опозиционна партия, която може по някакъв начин да въздейства, за да ограничи бедите. Грубо казано, за да продължа метафората, ние сме ръководителите на въздушното движение, които му казват какво да прави, ние сме корективът. Ако ние не си изпълняваме добре задълженията на опозиция, самолетът ще се разбие.

Изчерпан ли е форматът Коалиция за България, каквито мнения вече се чуват в БСП?

-Дебатът е до каква степен досегашната коалиционна политика е действаща, т.е. формулата Коалиция за България работеща ли е. Според мен тя трябва да бъде преосмислена. В нейната дейност вече има сериозни бъгове. Втората част от дебата е може би това, за което говори президентът – разширяване по отношение на гражданското общество. Аз обаче мисля, че тук има най-малкото терминологично, ако не и по-сериозно разминаване. Защото гражданското общество никога няма да стане политическа партия и когато говорим за политическите цели, не бива да намесваме гражданското общество. С него може да се работи по определени каузи, по отделни случаи, но не можеш да привлечеш гражданското общество за свой съюзник.

Какви са най-сериозните бъгове, както казахте, във формулата Коалиция за България?

-Ние имаме особено поведение към коалиционните си партньори и, честно казано, ги обезличаваме. Прегръдката ни е много слонска. Хубаво, част от лидерите или почти всички наистина стават депутати, обаче за сметка на това партиите им започват да функционират много ялово. Това е хубаво за БСП, защото така ние оставаме единствени в лявото пространство големи, силни и можещи, но това в същото време изяжда възможностите за коалиране. Според мен част от политическите сили, които досега бяха в Коалиция за България се поизносиха благодарение на слонската ни прегръдка и трябва да преосмислим кои от тях наистина имат реална функция и последователи и как да направим така, че да разширим ветрилото в посока на повече привърженици.

Първанов говори за сближаване или социалдемократизиране на БСП. Какво има предвид?

-Не разбрах каква е рецептата, която предлага. Аз имам своя – убеден съм, че икономическата криза и ситуацията в Европа ще доведе до радикализиране и на лявата, и на дясната част от политическото пространство. Това означава, че и в Европа, и в България социалдемокрацията ще тръгне радикално вляво. Колко радикално е друг въпрос. Но аз съм убеден, че оттук нататък и лявото, и дясното ще вървят в противоположни посоки. Те няма да продължават да събират своите гледни точки, защото са прекалено уязвими, от това че до голяма степен са събрали платформите си.

По какъв начин избирането на Мартин Шулц за шеф на Европарламента ще се отрази на социалистическите партии в ЕС?

-Не зная дали това избиране не е било резултат от вътрешни процеси, от предварителни договорки в ЕП. Но така или иначе идва епохата на социалдемокрацията в Европа. Последните 10 -15 години бяха време, в което десните партии надделяваха в ЕП. Убеден съм, че махалото е тръгнало в обратната посока и това е необходимо.

Не е ли парадоксално точно в период на криза да очаквате епоха на социалдемокрацията, след като историята показва, че левите партии управляват в периоди на растеж, а десните при криза?

-В Европа кризата е в голяма степен преживяна. Това, че Симеон Дянков още е в криза, е без значение. На него през цялото време ситуацията ще му е такава. Последиците от кризата обаче притискат гражданите и трябва да се вземат всички мерки за спасяването на определени групи, които са на ръба. Ние имаме реална бедност, която достига границите на човешкото съществуване. Това е недопустимо за XXIвек.

nbsp;

nbsp;

nbsp;

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст