Еврото пропадна под дълговия натиск

Migration Image

Единната европейска валута падна до 1.2929 щ. долара на 16 януари заради буксуващите преговори за спасението на Гърция. И плъзна мълва, че лидерите на еврозоната обмислят да намалят лихвите по спешните заеми за страната и да използват средства от Европейската централна банка, за да запушат поредната финансова дупка, зейнала във втория спасителен пакет от 130 млрд. евро, чието одобрение бе отложено за пореден път. Този слух върна обратно еврото над 1.30 щ. долара.

Икономическите вести от еврозоната

не бяха оптимистични.

БВП на общността се е понижил с 0.3% през последното тримесечие на миналата година. Дълговата криза е тласнала в рецесия не само Гърция, но и Португалия, Белгия, Испания и Холандия. Италианското и холандското стопанство са се свили с по 0.7% през последните три месеца на 2011-а. Австрия и Испания също отчетоха спад, БВП на Германия се е понижил с 0.2% спрямо третото тримесечие на миналата година, а се прогнозираше намалението да е 0.3 процента. Единствено френското стопанство се е задържало над водата с 0.2% ръст през последните три месеца на 2011-а.

Индустриалният продукт на еврорегиона е паднал с 1.1% през декември спрямо ноември 2011-а.

ОИСР предупреди Германия

че я очаква доста по-слаб растеж и значителни низходящи рискове, ако страната не успее да овладее кризата на държавния дълг в еврорегиона. В публикувания на 14 февруари обзор за най-силното европейско стопанство експертите на организацията прогнозират, че германският БВП ще се увеличи само с около 0.5% през тази година. Причината е ударът върху вътрешните инвестиции и потребление, нанесен от линеещото доверие на бизнеса и на населението. Ако нещата се влошат и стабилният засега пазар на труда се разклати, Берлин ще трябва да приеме по-висок бюджетен дефицит, за да изплаща увеличените обезщетения за безработица и другите социални плащания, отбелязват анализаторите.

ОИСР обръща внимание и на състоянието на германските банки, които не оценили всички рискове и били силно податливи на стресовите моменти, проявяващи се на финансовите пазари. Експертите призовават германското правителство да ускори дискусиите с банковия сектор за капиталовите равнища. Най-слабите му звена, според ОИСР, са германските Landesbanken, които са собственост на регионалните управи и на общинските спестовни банки. Организацията смята, че им липсва жизнен бизнес модел, а също че имат ниска капитализация и рентабилност.

У нас

междубанковият пазар през седмицата беше активен. Среднодневният оборот достигна 2389 млн. евро (4671.5 млн. лв.). Сделките в щатски долари заемаха 0.85% от купената и продадена валута.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст