Ръст на доверието в Обама и в SP 500

Migration Image

Най-мощният ръст на американския борсов индекс Samp;P 500 от 1991-а насам съвпада с 15-процентното увеличение на шансовете на щатския президент Барак Обама да бъде преизбран за втори мандат. Samp;P 500 е повишил пазарната си оценка със 7.5% от 1 януари 2012-а досега, след като безработицата в страната тръгна убедително надолу, а управителят на Федералния резерв Бен Бърнанке обеща да държи основната лихва близка до нулата и през 2014-а. Цената на залога, по който се изплащат 10 щ. долара, в случай че Обама се пребори за втори президентски мандат, пък е достигнала 6 долара на 10 февруари срещу 5.20 долара на 1 януари и малко под 5 долара през ноември 2011-а (по данни на букмейкъра от Intradeот Дъблин).

Перспективите за преизбирането на Обама се движат успоредно с посоката на фондовия пазар вече повече от година. Президентските му шансове са достигнали върхова точка през май 2011-а – три дни след като Samp;P 500 се изкачи до 1363.61 пункта, и са паднали до най-ниската си стойност седмица преди на 3 октомври индексът да потъне до 1099.23 точки.

В телефонно интервю за агенция Блумбърг на 9 февруари говорителката на Националния комитет на републиканците във Вашингтон Кристен Куковски отбелязва, че за избирателите цената на акциите има по-малко значение отколкото доходите им и разходите за храна. Докато според Джулиан Зелизър – преподавател по политология в престижния университет Принстън, за републиканците добрите новини на фондовите борси не са непременно в тяхна полза.

Очакванията за подобрение на американското стопанство са добавили почти 3 трлн. щ. долара към цените на акциите от октомври 2011-а насам. Въпреки това пазарните оценки се задържат под средната им стойност за най-дълъг период след оттеглянето на Ричърд Никсън от властта. През последните пет години над 469 млрд. щ. долара са били изтеглени от щатски взаимни фондове, които инвестират в акции, а оборотът на Нюйоркската фондова борса падна през януари до най-ниското си ниво за периода след 1999-а. Лорънс Финк – главният изпълнителен директор на най-големия паричен мениджър в света Блек рок, посъветва миналата седмица инвеститорите да влагат 100% от свободните си средства в акции, защото те предлагат по-висок годишен доход от облигациите. По данни на Ibbotson Associates – проучвателното звено на инвестиционната компания Морнингстар, Samp;P 500 е имал 9.8% годишен ръст, включително и платените дивиденти, от 1926-а насам срещу 5.7% за щатските държавни ДЦК.

Щатското стопанство постепенно набира сили. От загубените по времето на рецесията 8.8 млн. работни места са възстановени около 3.2 млн., сочат данни на министерството на труда. Безработицата е спаднала до 8.3% през февруари. А новите молби за обезщетение при безработица са намалели с 13 хил. през миналата седмица – и към 11 февруари са 348 хиляди. Политически наблюдатели напомнят, че от Втората световна война досега само един президент е получил втори мандат при безработица над 6 процента. Това е бил Ронълд Рейгън, който през 1984-а е преизбран, въпреки че 7.4% от американците са били без работа – с 3% по-малко, отколкото 23 месеца по-рано.

Инфлацията засега не създава проблеми – индексът на цените на едро през януари се е повишил с 0.1% спрямо декември 2011-а, а базовата му съставка – с 0.4 процента.

Януарските продажби на дребно са се увеличили по-слабо от очакванията – с 0.4% на месечна база – заради слабото търсене на автомобили и горива. Основните им компоненти обаче са имали силен ръст. Продажбите (без превозните средства) са били с 0.7% повече, отколкото през декември 2011-а.

Известен оптимизъм се усеща и в жилищния сектор. Новите жилищни строежи са се увеличили с 1.5% през януари в сравнение с декември 2011-а, а разрешителните за строеж – с 0.7 процента.

Януарският индустриален продукт обаче е бил неочаквано слаб и остава без промяна спрямо декемврийския му размер, което се дължи на спада в добива от мините и на енергийния бранш. Докато промишлената му съставка е доста силна – 0.7% месечен ръст. Използваемостта на мощностите е била 78.5% срещу 78.6% през декември.

Индексът, който оценява условията за бизнес, е достигнал 19.53 пункт през този месец, а е бил 13.48 през миналия. Тази силна цифра, в комбинация с добрата промишлена съставка на януарския индустриален продукт, навеждат на мисълта, че производственият сектор ще подкрепя общият икономически растеж на САЩ и през първото тримесечие на 2012-а.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Одобрявате ли въвеждането на предмет "Религия и добродетели" в училищата?

Подкаст