Шефът на Агенция Митници Ваньо Танов е обвиняем по дело за разгласяване на държавна тайна, съобщи във вторник (14 февруари) градският прокурор Николай Кокинов. Прокуратурата е повдигнала обвинение срещу Танов за разгласяване на информация, издаваща къде са складирани военновременните запаси на страната от гориво.
Група депутати от БСП алармирали държавното обвинение, че в телевизионно интервю на 1 септември 2011 г. шефът на митниците е съобщил къде се намират резервите. Делото е било образувано през януари и вече е приключило, съобщи Кокинов.
В обвинителния акт е записано, че Танов е обявил в ефира какво е количеството на държавния резерв от гориво в складовете на Лукойл, с което е нарушил Закона за защита на класифицираната информация. Ваньо Танов вече е разпитван в качеството му на обвиняем, а на 3 февруари 2012 г. му е присъдена мярка за неотклонение подписка.
Новината за обвинението срещу о.р.ген. Танов вдигна на крак народните представители от Коалиция за България. Депутатът Петър Курумбашев веднага зададе въпроса след като Ваньо Танов е привлечен като обвиняем, ще му бъде отнет достъпа до класифицирана информация. След като е обвиняем, и има повдигнато обвинение от прокуратурата, неговият началник – министърът на финансите Симеон Дянков, трябва да отговори дали е редно Ваньо Танов да изпълнява длъжността си до приключване на това досъдебно производство, попита още Курумбашев.
Според градския прокурор шефът на митниците ще се размине с леко наказание, тъй като престъплението, в което е обвинен, не спада в категорията тежки, а освен това е с чисто съдебно минало.
От 1000 до 5000 лв. може да бъде глобен Танов, защото е издал класифицирана информация, съобщи Николай Кокинов. Митничар №1 ще бъде освободен от наказателна отговорност и по член 78а от Наказателния кодекс ще му бъде наложено административно наказание глоба в границата от 1000 до 5000 лева. (Текстът на чл.78 а, ал.1 от НК гласи: Пълнолетно лице се освобождава от наказателна отговорност от съда и му се налага наказание от хиляда до пет хиляди лева, когато са налице едновременно следните условия: за престъплението се предвижда наказание лишаване от свобода до три години или друго по-леко наказание, когато е умишлено, или лишаване от свобода до пет години или друго по-леко наказание, когато е непредпазливо; деецът не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на този раздел . Освен това в чл.78а се уточнява, че съдът, който налага глобата по ал. 1, може да наложи и административно наказание лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност за срок до три години, ако лишаване от такова право е предвидено за съответното престъпление .)
Според прокурор Румяна Арнаудова, говорител на Софийската градска прокуратура, Ваньо Танов е разгласил класифицирана информация по непредпазливост. На пресконференция във връзка със случая тя заяви, че според НК шефът на митниците може да бъде осъден до две години условно или към него да бъде приложена пробация. Говорителката на СГП също допусна, че най-вероятно Танов ще бъде освободен от отговорност заради чистото му съдебно минало или ще бъде глобен. Разследването е приключило и се чака произнасянето на прокурора, за което срокът е един месец. Той може да предложи лицето да бъде освободено от наказателна отговорност. Преценката на прокурора е, че деянието е по непредпазливост обяви Арнаудова.
Любопитно е как в прокуратурата прецениха, че престъплението, за което о.р.ген Танов е обвиняем, е леко и може да мине по чл. 78а. Ако става дума за издаване на класифицирана информация, нещата не изглеждат толкова розови, колкото му се иска на градския прокурор Кокинов. Информацията за военновременните запаси би трябвало да се разглежда като държавна тайна. (В Закона за защита на класифицираната информация, Раздел I Класифицирана информация, чл.25, пише следното: Държавна тайна е информацията, определена в списъка по приложение № 1,нерегламентираният достъп до която би създал опасност за или би увредил интересите на Република България, свързани с националната сигурност, отбраната, външната политика или защитата на конституционно установения ред .)
Разлистваме Приложение №1 към ЗЗКИ и намираме Списък на категориите информация, подлежаща на класификация като държавна тайна. Към информацията, свързана с отбраната на страната, каквато ни се струва, че е информацията за военновременните запаси, в т. 21 черно на бяло е записано, че държавна тайна са данни за стратегическите запаси от материални средства, създадени за военно време.
И така стигаме до предвидените в закона наказания за издаване на държавна тайна. В случая обаче Наказателният кодекс дава възможност за изключително обширни тълкувания. Например чл.357 (1) твърди, че който разгласи информация, представляваща държавна тайна, която му е била поверена или станала известна по служба или по работа, както и този, който разгласи такава информация, като съзнава, че от това може да последват вреди за интересите на Република България, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с лишаване от свобода от две до осем години .
Странно защо според прокурорите прегрешението на Танов не попада под ударите на този член. По-нататък се натъкваме на чл. 359. където се посочва, че който стане причина да бъде разкрита информация, представляваща държавна тайна, или чуждестранна класифицирана информация, получена по международен договор, по който Република България е страна по непредпазливост, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация. За изненада на публиката май това е прокурорският член, който ще държи шефа на митниците нащрек, докато най-сетне не му бъде предявено обвинението.
Ако днес обвинител №1 беше бившият вътрешен министър Румен Петков, на Танов му беше спукана работата. Гарантирам, че лично ще следя в детайли случая с директора на Агенция МитнициВаньо Танов, заяви Петков. Аз си спомням по мое време даже за съмнения, че е издадена държавна тайна, съм отстраняван от длъжност и това са фактите. Тук, очевидно, са повдигнати обвинения и въпреки това на този пост министърът на финансите и министър-председателят търпят привлечен обвиняем , заяви Румен Петков. Според него, докато такива хора са в управлението, България ще затъва.
Докато изненадващата новина, крита почти месец от държавното обвинение, облиташе страната, стана ясно, че за подобен казус – издаване на класифицирана информация – прокуратурата вече е прекратила досъдебното производство срещу вицепремиера Симеон Дянков. Това беше съобщено от бившия говорител на Софийската градска прокуратура прокурор Маргарита Немска. Делото, водено срещу неизвестен извършител, е спряно поради липса на доказателства за извършено деяние. То беше образувано на 29 юли 2010 г. по сигнал отново на депутати от Коалиция за България за изнасяне на класифицирана информация от вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков. От трибуната на парламента Дянков съобщи данни от секретен договор между правителството и БНБ.
Остава да видим дали подчиненият на Дянков генерал от резерва, известен с чепатия си характер, ще мине тънко като суверена си. Най-вероятно нервите ще му се скъсат, докато дочака решението на прокуратурата. Това ще бъде много елегантно наказание за всичко, което шефът на митниците причини на Дянков и на премиера Бойко Борисов с шумния скандал Тановгейт с подслушванията.
Междувременно обектът на престъплението, което според прокуратурата е извършил Танов, вече не съществува. В края на миналата година кабинетът взе решение да закрие Държавната агенция Държавен резерв и военновременни запаси и да създаде нова Изпълнителна агенция Нефт и нефтени продукти, която да е подчинена на Министерството на транспорта. Тогава финансист № 1 се мотивира с многолюдната администрация на резерва. В досегашния Държавен резерв работеха около 600 човека, а новата агенция ще има щат само от 39 души, обяви Дянков. Той изтъкна още, че според евродирективите от 2006 г. се изисква държавата да съхранява единствено записи от нефт и затова се създава новата агенция. Кабинетът посочи, че останалите дейности от Държавен резерв ще бъдат прехвърлени на Министерството на отбраната и в МВР, съответно за военно време и за мирно време. Така че, ако Ваньо Танов бъде глобен, както най-вероятно ще стане, наказанието ще бъде бадева. Обаче, както твърдят в китайската компартия, важно е да има морална поука…
nbsp;