Преди да стане скучна т.нар. война между вътрешния министър и съда заприлича на турски сериал. В него Цветан Цветанов поддържа интригата, пускайки от време на време по някоя реплика или коментар, а съдът дава вид на ощипана госпожица и рони крокодилски сълзи за поруганата си независимост. За разлика от турските сериали обаче, продуцентите и участниците в нашия взеха да правят все по-пошли епизоди. Последният приключи в сряда (15 февруари)с отказа на управляващите да създадат парламентарна анкетна комисия, която да разследва Цветанов за оказвания от него системен натиск върху съдебната система.
Тази глупост беше измислена от опозицията в края на миналата седмица, а 67 народни представители от Коалиция за България, ДПС и Атака сложиха подписите си под искането, без много да му мислят. Предложението беше комисията да има срок на действие два месеца и да е съставена от 11 народни представители – по двама от всяка парламентарна група и един независим. В мотивите си опозицията посочи зачестилите случаи на несъобразяване с презумпцията за невиновност, наименованието на полицейски операции с имена на съдии, груби нападки срещу отделни представители на съдебната власт, изопачени коментари на мотиви и присъди. Комисията трябваше да разследва случаите, в които Цветанов оказва политическо въздействие върху работата на съдебната власт, и особено опитите му да влияе върху прокуратурата. Това било особено важно след негативния междинен доклад на Европейската комисия, пръв виновник за който бил вътрешният министър.
Дали опозицията не е могла, или не е имала време да измисли нещо по-прилично, тя си знае. Нейната инициатива само улесни депутатите на ГЕРБ да гласуват единодушно срещу включването на предложението в дневния ред на пленарните заседания до края на седмицата. Воплите на опонентите им от бившата тройна коалиция пък кънтяха на кухо и пращяха от лицемерие. Червеният Ангел Найденов обяви от парламентарната трибуна, че в България съдебната система е поставена под огромна опасност и имало сериозно въздействие върху независимостта й. Христо Бисеров от ДПС пък заяви, че имаме много остър доклад от Европейския съюз заради поведението на министъра на вътрешните работи и парламентът трябва да се държи адекватно.
По-сбъркана конструкция от предложената от опозицията е трудно да бъде сътворена. Защото българската конституция не дава правомощия на депутатите да разследват, каквито възможности имат конгресмените в САЩ. На второ място няма какво да се разследва и да се доказва – Цветанов никога не е крил недоволството си от съдебната система заради забатачването на наказателни дела. Тук следва да се уточни, че вътрешният министър има твърде ограничено виждане за съдебния Октопод – убягват му не по-малко възмутителните престъпни безобразия по граждански, търговски и административни дела. Които явно се виждат по-добре извън границите ни. Така че да се твърди, че той е виновникът за поредния негативен доклад на Брюксел, е направо нелепо.
Малко са смислените неща и в мотивите за искането. За неспазване на презумпцията за невиновност Цветанов може да бъде разследван само ако извършва действия, с които ограничава правата на доказано невиновен човек. Такива не са посочени, а мненията на вътрешния министър по определени дела са негово, както и на всеки друг гражданин право на свободно изразяване. Ако в тях има нещо обидно или клеветническо, засегнатите могат да заведат срещу него дело за обида или клевета, както направи председателката на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова.
Особено нелепо звучи недоволството на опозицията от наименованието на полицейски операции на имена на съдии. В случая МВР прояви добро чувство за хумор и предложи алиби за абревиатурата Р.А.Л.И.Ц.А. Цветанов каза, че тази Р.А.Л.И.Ц.А. не е Ралица Манолова, председател на състава на Софийския градски съд, пуснал под домашен арест съдения за убийство Валентин Янев-Вальо Бореца.
Съдийката Ралица светкавично се припозна в абревиатурата, но нито завежда дело срещу Цветанов, нито излиза да обясни пред обществото защо е решила, че няма опасност соченият за шеф на банда за изпълнение на мокри поръчки Янев да извърши друго престъпление или да се укрие. Аргументът на съдийския съюз в защита на Манолова също беше абсурден – тя била само председател на петчленния състав, изменил мярката за неотклонение на Вальо Бореца, а прокуратурата се съгласила и не протестирала определението на съда. Това общо съгласие всъщност илюстрира думите на Цветанов за обслужване на организираната престъпност, които жегнаха най-силно съдийския съюз. Тази седмица председателят ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев беше съвсем директен в интервю: А защо трябва да пазим авторитета на корумпираните съдии?
Ако в случая опозицията има известно право, то е изопачаването, което си позволява Цветанов при коментара на някои съдебни актове и мотиви. Вътрешният министър наистина бърка понякога фактологията, но тези грешки са нищо в сравнение с безумния формализъм, зад който съдиите се прикриват, за да откажат правосъдие за бандитите. А за да определиш черното като бяло, трябва да си опериран от здрав разум.
В сериала се включиха и няколко десетки адвокати по наказателни дела от софийската, пловдивската, сливенската и варненската колегии, сред които и титулярни защитници по знакови процеси, в които държавата е винаги изпързаляна. В сряда те излязоха с отворено писмо до Висшия съдебен съвет, до председателя на Народното събрание Цецка Цачева и до еврокомисаря за правосъдието Вивиан Рединг, в което поискаха да бъдат оповестени публично имената на съдиите, с които Цветанов си говори всекидневно и които го подкрепят. Така всеки подсъдим или неговият защитник щял да получи възможност да поиска отвод по съответното дело и да се гарантира справедлив процес пред независим и безпристрастен съд. Адвокатите явно не са счели за нужно да поискат оповестяването от самия Цветанов, но той едва ли ще им остане длъжен. В очакване на следващия епизод от сериала можем да сме сигурни в едно – българският съд остава най-независимият в Европа, което Еврокомисията оценява подобаващо по два пъти в годината.