Парламентарен кич и непукизъм за обществения интерес отличаваха обсъждането на новия окастрен законопроект за гражданска конфискация в четвъртък (16 февруари). Текстовете му бяха утвърдени на първо четене с гласовете на депутатите от ГЕРБ и на няколко независими. Коалиция за България и ДПС се мобилизираха за гранитно против, а червените застанаха зад предложения от хората на Доган паралелен законопроект. От Синята коалиция подкрепиха принципно проекта на ГЕРБ, но за гласуваха двама сини депутати, останалите – с въздържал се. Така проектът на Закон за отнемане на незаконно придобито имущество беше подкрепен от общо 121 депутати, срещу него гласуваха 70, а въздържалите се бяха десет.
Както се очакваше, грижата за връщане на заграбеното по време на прехода беше надвикана от грижата за онези, които го притежават. Управляващите, които на практика сами провалиха предишния законопроект през лятото на 2011 г., не излъчваха ентусиазъм. Правосъдният министър Диана Ковачева изчете със старанието на ученичка част от мотивите към законопроекта, в чието изготвяне няма участие – негови вносители са група депутати от ГЕРБ начело с партийните шефове Искра Фидосова и Красимир Велчев и заместник-председателят на Народното събрание Анастас Анастасов.
Очакването към закона е да подобри съпротивителните сили на държавата срещу корупцията, да оправдае общественото очакване за справедливост, както и да повиши доверието в съдебната система, прочете написаното й Ковачева. Хубавото е, че текстът включваше упорито отричаната от защитниците на статуквото истина, че такова законодателство съществува в много европейски страни и се прилага успешно. С това дебатът приключи и започна обичайният маскарад.
Първи ревнаха независими депутати, според които изобщо не било необходимо да се съобразяваме с препоръките на Европейската комисия. Последва залитане в стил Хелоуийн. Започна го Георги Терзийски – същият, който при гласуването на законопроекта за публично-частното партньорство в началото на месеца го нарече вещерски бъркоч, правен от асистентка на Хари Потър. Сега Терзийски видя в гражданската конфискация желание за връщане на средновековния лов на вещици. Той обясни образно какво очаква необяснимо богатите – те щели да бъдат в положението на вещиците, за които инквизиторите смятали, че ако пищят, докато са на кладата, значи са невинни. Но ако не пищят, са виновни. Червената Мая Манолова пое ръжена с добавката, че ловът на вещиците ще продължава и след като те са умрели, понеже проверката ще протича и след оневиняване в съда на обвиняемия и дори след неговата смърт. И Михаил Миков скочи на барикадата, прилагайки същия номер – постоянно мешане на процедурата по гражданска конфискация с наказателното производство, макар че законът цели точно обратното. Миков запя за пореден път и старата песен, че нещата можели да потръгнат, ако прокуратурата и НАП си вършели работата.
Христо Бисеров от ДПС пък директно излъга, че това е онзи законопроект, който ние отхвърлихме, леко променен. Човекът на Доган не скри, че внесеният от него втори законопроект е имал за цел да обедини двата проекта, уж за да защити правата на хората. С което потвърди тезата на Параграф 22, че акцията на ДПС, зад която стои и БСП, има за цел допълнително да отреже ноктите им проекта на управляващите. В добавка Бисеров потърси ефект, като сравни териториалните звена на комисията по отнемане с башибозуци.
Злостният отпор накара управляващите да реагират. Красимир Велчев нарече лъжа твърдението, че законът ще преследва средностатистическия българин, а Анастас Анастасов посъветва опозицията да чете закона, за да не става смешна. Анастасов цитира справка на прокуратурата, доказваща жалките резултати от прилагането на предвидената в Наказателния кодекс конфискация на имуществото на осъдени. През 2010 г. наказателният съд е постановил конфискация на част или на цялото имущество на престъпници едва по 129 дела, а през 2011 г. този нищожен брой се е сринал почти петкратно до – 27 дела. Това на практика означава, че наказателната конфискация, която при това засяга само лично имущество и е неприложима за активите, намиращи се във фирми и в свързани лица, изобщо не се прилага. Съчетано с липсата на наказателни присъди за необяснимо богатите, това обстоятелство е като витрина на родната действителност.
Лидерът на ДСБ Иван Костов увери, че Синята коалиция се обявява за такова законодателство с довода, че ако няма контрол, прокуратурата и без него може да провежда репресивни действия. Костов даде пример със семейството си, имайки предвид разследването срещу ръководената от жена му фондация Демокрация, и даде да се разбере, че репресията е проведена чрез бившия главен прокурор Никола Филчев, но в дъното е експрезидентът Георги Първанов.
Какво ще стане между двете разглеждания на законопроекта в пленарната зала е невъзможно да се предвиди, но не е изключено управляващите да склонят на нови отстъпки. Както сме писали и преди, сегашният законопроект на ГЕРБ е далеч по-безобиден от предишния, внесен от правосъдното министерство и одобрен от Венецианската комисия на Съвета на Европа. Заради предвиденото закриване на сегашната комисия по отнемане и създаването на нова пък тепърва ще има драми кои да са в състава й. Часове след гласуването председателят на сегашния й състав Тодор Коларов, който е в открит конфликт с двама от членовете на комисията, заяви пред медиите, че може да не остане на поста. Маскарадът продължава…