Опразниха фискалния резерв

Икономическият екип на НДСВ предупреди

Доживяхме – за пръв път след 1997 г., отново да се заговори за опасността от неплатежоспособност на българската държава. Вярно е, че за момента това правят хора от извънпарламентарната опозиция – в частност от НДСВ, но това все пак не са случайни лица. Става дума за бившия министър на финансите Милен Велчев, ексфинансовия заместник-министър Любомир Дацов и бившия министър на държавната администрация и настоящ управител на инвестиционен холдинг Николай Василев – хора, в чието експертно мнение никой не се съмнява. В четвъртък те дадоха специална пресконференция, на която предупредиха, че българското правителство може да има сериозни затруднения, когато настъпи времето за погасяване на глобалните облигации в евро (15 януари 2013-а). Тогава трябва да платим 818 млн. евро главница и около 190 млн. евро лихви по тях, или общо около 1 млрд. евро.

Според Дацов само за една година правителството е намалило фискалния си резерв в БНБ с около 1 млрд. лв. и го е свалило близо до санитарния минимум. По информация от Централната банка в края на 2011-а той бе 4.67 млрд. лева., като близо 3.3 млрд. лв. от тях са неприкосновени. Това са парите на Сребърния фонд – около 1.8 млрд. лв., както и на няколко други фондове, свързани с АЕЦ Козлодуй и с парите от ЕС.

Шокиращо е

че на 10 февруари фискалният резерв в БНБ е паднал до 2.61 млрд. лева. Според експерти правителството има още около 1 млрд. лв. в търговски банки. По непотвърдена информация в седмицата след 10 февруари по сметките му в БНБ са постъпили нови 1 млрд. лв. най-вече от плащане на ДДС. Няма обаче никакви гаранции, че до края на февруари сметките на Министерството на финансите в Централната банка няма пак да отънеят.

Каквото и да си говорим, управляващите вече ползват парите по сметките на Сребърния фонд, до които не би трябвало въобще да се докосват. Неслучайно и Любомир Дацов , и Милен Велчев предупредиха, че правителството може

да изпадне в ситуация на ликвидна криза

и дори на неплатежоспособност, когато дойде време да погасява задълженията по еврооблигационната емисия.

Банкерите се шегуват, че ще влезем в Книгата на рекордите Гинес като първата държава с дълг от 15% от БВП, която няма да може да го плати, заяви Любомир Дацов. Той предупреди, че страната ни се доближава до ситуацията от времето на правителството на Жан Виденов, когато всички финансови резерви на държавата бяха изгребани.

Без да претендираме, че сме пророци, с горчивина констатираме, че управляващите доближават страната ни до кризисна ситуация, за която вестник БАНКЕРЪ първи и на няколко пъти предупреди още от 2010 година. А именно, че заради недалновидна дългова и фискална политика страната ни може да бъде изправена пред сериозен проблем с погасяването на държавния си дълг. За да не се стигне дотам имаше и все още има един лесен подход – България да емитира нов облигационен заем от 1 млрд. евро например. Само че финансовият министър Симеон Дянков единствено говори за такава възможност, но не предприема каквито и да е ходове. Пък кой знае, някой ден току-виж ни изненадал.

Въпросът е на какво разчита Симеон Дянков? В края на 2011-а, когато вървяха дебатите за бюджета за 2012-а, стана ясно, че управляващите са се огледали в парите на Сребърния фонд. По принцип в тях трябва да влизат всички средства от приватизацията и част от евентуалните бюджетни излишъци. И по правило тези пари трябва да се инвестират в чуждестранни държавни ценни книжа с възможно най-висок кредитен рейтинг. Това е принципът, по който се влагат парите на валутния резерв и той е задължителен, за да може средствата да са запазени от финансови сътресения в самата държава. Правителството на Бойко Борисов първо спря притока на средства от приватизацията към Сребърния фонд, а сега прави иновации как да прибере вече натрупаните пари. Най-популярната е да се позволи на фонда да инвестира в български държавен дълг. Благовидната формулировка е, че по-този начин ще се увеличи доходността на средствата в него.

Съществува явен конфликт на интереси

между Министерството на финансите като управител на фонда и Министерството на финансите като емитент на държавен дълг. Логично е да се очаква, че министерството ще защити на първо място интересите на бюджета като продаде на фонда възможно най-дългосрочни облигации с възможно най-ниската доходност, коментира в свой анализ експертът от Института за пазарна икономика Десислава Николова.

Според бившия министър на финансите Пламен Орешарски, ако правителството използва парите от Сребърния фонд, това ще засили рисковете в макроикономически план и най-вероятно ще оскъпи кредита за страната, а това означава и вътре в страната.

Изключително съм консервативен, що се отнася до Сребърния фонд, коментира пред БАНКЕРЪ проф. Васил Цанов, ръководител на секция Макроикономика към БАН. Според него вариантът чрез Сребърния фонд да се финансира външният дълг трябва да се забрави, тъй като това би задълбочило кризата в пенсионната система.

Един от проблемите при инвестирането на средствата от Сребърния фонд в държавни ценни книжа е, че ако се наложи да се плащат пенсии, правителството ще раздава на пенсионерите държавни ценни книжа или какво?, риторично попита управляващите Милен Велчев. Той е категоричен, че ако бъде позволено средствата от Сребърния фонд да се инвестират в български ДЦК, това ще бъде една от най-големите кражби, които познава България.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст