Търг (уват) Техноекспортстрой по-скъпо

Изпълнителният директор Емил Коцев продължава да управлява фирмата въпреки влошаващите й финансови резултати.

Техноекспортстрой ЕАД първо се подготви за среща с инвеститорите тази година. Най-малко 68 млн. лв. трябва да си подготви всеки, който иска да притежава строителната компания. От тази цена ще започне наддаването в търга, обявен от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, за продажбата на 103 970 броя поименни акции, представляващи 100% от капитала. До момента се споменаваше цена от 60 млн. лева.

За продажбата на атрактивни строителни фирми като Монтажи, Промишлено строителство холдинг, Метални конструкции холдинг, Техноекспортстрой и Автомагистрали и за изваждането им от забранителния списък към Закона за приватизация и следприватизационен контрол се говори още от 2007 година. Един от предишните министри на регионалното развитие – Асен Гагаузов , говореше, че акциите от най-апетитните компании – Техноекспортстрой и Автомагистрали, най-напред ще стъпят на фондовата борса, за да се пробва инвеститорският апетит към този род дружества. По-късно пак той поясни, че с продажбата на двете дружества няма да се бърза.

Едва правителството на ГЕРБ в средата на 2011 г. извади държавната фирма от забранителния списък за приватизация, но не успя да я пласира още същата година. Трудно е да се прогнозира съдбата й през 2012-а, но от години компанията върви надолу и влошава финансовите си резултати. Проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция през миналата година установи, че Техноекспортстрой е управлявано неефективно през 2009 и 2010 година. Ревизията на държавната компания е извършена по нареждане на финансовия министър Симеон Дянков. Според инспекторите компанията е натрупала загуба от 8.424 млн. лв. за този период, а се наблюдава тревожна тенденция и за влошаване на финансовото й състояние и за декапитализацията й. Само през проверяваните две години в резултат на неефективни инвестиции фирмата е увеличила пет пъти незавършеното си строителство.

Експерти от строителния бранш не очакват да има кой знае какъв интерес към тази продажба. Според някои от тях цената е твърде висока на фона на кризата в бранша и на значителния спад във всички негови сегменти. Показателни в този смисъл са двата миналогодишни опита за раздържавяване на друга строителна компания – Монтажи, и тази оферта беше натоварена с големи очаквания, които не се оправдаха. Дори при положение че цената й беше намалявана при всеки нов търг. Промишлено строителство – холдинг има повече късмет и си намери стопанин през август 2011-а, но той (Водстрой 98 АД, София) плати само 12.01 млн. лв. за цялото предприятие.

Строителната компания Техноекспортстрой е създадена през 1964 г. и е регистрирана като международен предприемач и консултант в повече от двадесет страни на Европа, Близкия изток и Африка. В чужбина компанията е изградила повече от 660 обекта във всички възможни сектори на стопанската инфраструктура. Построила е и е оборудвала повече от 40 предприятия в областта на енергетиката, строителната, химическата и леката промишленост.

В областта на жилищното строителство Техноекспортстрой е изградила зад граница няколко хиляди жилищни сгради и еднофамилни постройки, между които блокове и къщи в жилищните комплекси на градовете Улм и Хойнгерн в Германия, както и жилищни сгради в Сирия и в Либия.

У нас Техноекспортстрой е участвал в полагането на оптичен кабел в различни райони на страната за нуждите на Булгартрансгаз . Освен това фирмата е изградила и два затворени жилищни комплекса с еднофамилни и многофамилни къщи в квартал Малинова долина в София, апартаментен комплекс със закрит басейн, спа, боулинг, ресторант, лоби бар в Боровец и апартаментен комплекс в Слънчев бряг. Проектът по реконструкция и обновяване на хотел Кемпински – Зографски в София също е изпълнен от Техноекспортстрой (1979 г.).

Строителната фирма има клонове и представителства в Либия, в Алжир, в Мароко, в Ирак, Германия и дъщерна компания в Русия.

Техноекспортстрой участваше в два стратегически проекта – в концесията отделни участъци на магистралите Тракия и Хемус, както и в компанията за изграждане на петролопровода Бургас – Александруполис .

nbsp;

Параметрите на сделката

Стъпката за наддаване ще е 1 млн. лв., а всеки кандидат трябва да си подготви 10 млн. лв. депозит за участие. Търгът с явно наддаване ще се състои 70 дни след обнародване на решението, а най-вероятно инвеститорите ще се срещнат с продавачите в края на април.

Право на участие имат всички, закупили тръжна документация и отговарящи на предварително определени квалификационни изисквания.

От стратегическите инвеститори се очаква да се занимават с проектиране, строителство и инженеринг и/или проектиране и изпълнение на инженерни съоръжения. Приходите от дейността им трябва да бъдат не по-малко от 30 млн. лв. общо за последните три финансови години, съгласно одитираните им годишни счетоводни отчети. И през всяка една от тях трябва да е завършило на печалба.

До участие се допускат и финансови инвеститори, които за последните три години управляват активи и/или притежават дялови участия в други дружества на обща стойност поне 100 млн. лева.

В търга няма да могат да участват специално създадени консорциуми, офшорни дружества, фирми с просрочени задължения към бюджета или такива, които са в ликвидация или са обявени в несъстоятелност, обявиха от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст