Чиновниците в Министерството на околната среда и водите са сложили в малкия си джоб всички свои колеги в държавната администрация с виртуозните си изпълнения за получаване на допълнителни възнаграждения. Бонуси за хиляди левове са раздавани на хора в отпуск или болничен, други пък са взимали пари без никакво правно основание. Всичко е ставало с подписа на екоминистъра Нона Караджова, а първа в списъка на облажилите се е заместничката й Ивелина Василева. Това са само част от констатациите в доклада на Сметната палата за разходването на приходите от концесии за минерална вода, както и тази за ски зоната над Банско, в период 2009-2010 година.
Одиторите са установили, че една дузина чиновници, начело със заместник-министър Василева, са си раздали стотици хиляди левове за участията в комисията по контрол на концесиите, въпреки че работата в нея е част от задълженията им по трудов договор. На практика те са създали истинска схема за печелене на пари, която обаче е разнищена от Сметната палата.
От анализа на протоколите и дейността на комисията за контрол на концесиите се разбира, че на първото си заседание (на 23 септември 2009 г.) след парламентарните избори въпросният орган приема правила за своята работа и график за провеждане на седем заседания до края на 2009-а. Графикът е одобрен от министър Караджова. Но в нарушение на Правилника за прилагане на Закона за концесиите и независимо от министерския параф комисията провежда цели 30 заседания, т.е. 23 повече от заложеното. Любопитното е, че 26 от тях са проведени в рамките на 13 работни дни, т.е. по две заседания на ден. Ще каже човек, че около концесиите на минерални води ври и кипи и се разрешават големи проблеми щом на експерите им се е наложило да заседават така активно. Истинската причина обаче е съвсем друга и има съвсем ясни финансови измерения. Това се потвърждава и от факта, че на част от заседанията не се разглеждат и не се вземат никакви решения, свързани с контрола по концесионните договори.
На съвещанието от 1 декември 2009-а например се изнася информацията, че има одит от Сметната палата и в тази връзка се приема решение протоколите от заседанията на комисията да се съставят в два еднообразни екземпляра, като след одобряването им от министъра единият се предава в деловодството. Взетото решение всъщност преповтаря изискване от Инструкцията за организацията на деловодната дейност и документооборота в ековедомството. Само че за проведеното заседание на членовете на комисията и присъстващите седем служители от дирекциите за управление на водитеи за финансово-счетоводни дейности са изплатени над 3400 лева. Още по-нелепото е, че при извършените документални проверки на издадените заповеди за командировка и законоустановен отпуск в Министерството на околната среда и водите, в администрацията на Министерския съвет и във финансовото министерство се е установило, че на въпросния 1 декември 2009-а заместник-председателят на комисията и трима от служителите на ековедомството са били в служебна командировка, а двама от членовете и друг чиновник от министерството – в отпуск.
Порочната практика не само че не спира през 2010-а, ами се и засилва. Така до 11 март същата година, в нарушение на Правилника за прилагане на Закона за концесиите, комисията за контрол провежда шест заседания без утвърден от министъра график. Тогава такъв все пак е приет и според него от 19 март до 25 юни следва да се проведат общо осем заседания. Но непосредствено на следващия ден комисарите отново се събират, без да има какъвто и да е повод, освен, разбира се, получаването на задължителните хонорари. В случая на тях и на присъствалите длъжностни лица са изплатени над 2900 лева.
Необезпокоявани от никого чиновниците успяват до края на полугодието да проведат общо 36 заседания, или четири пъти повече от броя в приетия график. Част от тях отново се провеждат в един работен ден, с по една точка в дневния ред.
До края на 2010-а комисията заседава още 32 пъти без утвърден график за третото тримесечие и в нарушение на графика за четвъртото, приет на 8 октомври. На 19 и 22 ноември, както и на 1 и 6 декември същата година екослужителите бият всички рекорди, като провеждат по три заседания на ден. Според одиторите подобна практика е напълно немотивирана и необоснована, а разглежданите въпроси не показват необходимост от разделянето им и обсъждането им в две или повече отделни заседания.
Прегледът на обсъжданите въпроси показва, че комисията разглежда въпроси от оперативен характер, които са от компетентността на служителите и оперативното ръководство в министерството. Заместник-министър, главен секретар, съветник от Министерския съвет и директор на дирекция в Министерството на финансите са ангажирани с оперативни въпроси, свързани с концесионната дейност на министерството, пише още в одиторския доклад. С други думи, от бонусите са намазали не само хората на Нона Караджова, а и редица други. Изглежда, под вещото ръководство на ГЕРБ комисията за контрол на концесиите се е превърнала в един вид касичка за закъсалите финансово държавни чиновници.
Общо за проверявания период длъжностни лица и служители от екологичното ведомство са получили 134210 лв. – без никакво законово основание. Изплащането на тези възнаграждения не произтича от Закона за концесиите или от правилника за прилагането му, а от правилата за работа на самата комисия за контрол, утвърдени от министъра на околната среда и водите. Разпоредбата на чл.10 от тези правила предвижда заплащане на възнаграждения за лица извън комисията, за сметка на разходите за концесионна дейност, без за това да има нормативно основание. Изплатената сума представлява допълнително материално стимулиране, получено без ясни критерии и конкретно изпълнени задачи, обясняват от Сметната палата. Освен това присъствието на такива служители на заседанията на контролната комисия е част от техните трудови и служебни задължения.
Със заповед на министър Нона Караджова от 14декември 2010-а са изплатени бонуси на хора от ведомството й без същите да са участвали в работата на контролната комисия и без въобще да имат отношение към концесионната дейност на министерството. Участието на тези служители става без обоснована необходимост, ясни цели и мотиви за тяхното привличане, без определени ангажименти и задължения, и без документи, които да показват какъв е техният принос за работата на комисията и контрола по концесиите. Изплащането на възнаграждения на такива длъжностни лица е без правно основание, изтъкват още одиторите.
Единадесетте членове на комисията пък са получили за работата си от 23 септември 2009-а до 7 декември 2010-а общо 204 720 лева. Само заместник-министър Ивелина Василева, която е председател на комисията, е взела 22 560 лв. за 94 заседания, на които е присъствала по протокол. Проверката обаче е установила, че Василева реално е участвала само в две трети от тях, тъй като през останалото време е била в отпуск, командировка или болнични. Така тя е получила неправомерно 6960 лева. По същия начин и останалите членове са били записвани фиктивно в протоколите и са получавали пари, като най-много са взели Даниела Панкова (6 хил. лв.) и Весела Данева (4.5 хил. лв.). Общо неправомерно раздадените средства са 30 090 лева. Интересното е, че след връчване на проекта на одитния доклад на 19 януари 2012 г. членовете на комисиита за контрол са върнали общо 7897лв. от въпросните средства. От тях само Клементина Денева е възстановила всичките 1440 лв., които е получила. Впрочем освен нея едва още трима души са върнали пари – заместник-министър Василева се е разделила с 3840 лв. от споменатите 6960 лв., Весела Данева е върнала 2137 лв., а Валерия Герова – 480 от 960 лева. Останалите седем души очевидно са решили, че няма нищо нередно в това да получават пари за заседания, в които не са участвали.
На този фон е любопитно какви ли са ги вършили чиновниците от началото на 2011-а?
nbsp;
nbsp;
Още милиони са дадени за стимулиране.
Сериозни облаги има и за чиновниците в Министерството на околната среда и водите, които управляват европарите за екология. Нищо че програмата Околна среда продължава да буксува и е на дъното с едва 12.93% усвоени средства. Това не пречи служителите в дирекциите Кохезионна политика за околна среда и Фондове на Европейския съюз за околна среда да получават пари над основната си заплата. Средствата идват по проект за 16 087 754 лв. от оперативната програма, чиято цел е да се осигурят бонуси за чиновниците, които се занимават с европейски схеми за подпомагане. Първите месечни стимули са започнали да се изплащат още със заплатите за юни 2011 г. и ще продължат да радват евроекспертите до края на 2013-а.
Според официалните данни във въпросните дирекции има 141 щатни бройки. До 15 май тази година те са получили 2 361 791 лв., или по 16750 лв. на човек. Отделно обаче са осигурени 852 хил. лв. за участниците в работни групи, инициирани от дирекция Кохезионна политика за околна среда. Контрактът за тези пари е сключен в края на август 2011-а, а продължителността на проекта е до 27 февруари 2014-а.