Политкомисар ще дава парите за саниране

За санирането на държавни и общински учреждения тепърва ще се дават много пари.

Управляващите продължават да кадруват в енергетиката с пълна сила, поставяйки свои хора на ключови позиции. След назначаването на Валентин Николов за шеф на АЕЦ Козлодуй през тази седмица министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев освободи от длъжност изпълнителния директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие Кольо Колев и назначи на неговото място Кирил Георгиев, общински съветник в Столичния общински съвет. Мотивът за смяната е неефективната дейност на агенцията. Работата й е свързана с енергийната ефективност, която е приоритет на правителството, затова темпото трябва да се подобри, отбеляза в съобщение до медиите министър Добрев.

Новият изпълнителен директор е ръководител на ГЕРБ в столичния район Красна поляна. А в парламент на София влиза след местните избори през 2011-а. От визитката на Георгиев се вижда също, че досега не е имал нищо общо с енергийната ефективност. Завършва висшето си образование в УНСС – София, през 1996-а със специалност Икономика и управление на териториалните системи, а през 2011-а и Публична администрация. Има сертификат по Управление на човешките ресурси от Център за устойчиво развитие и управление Еразъм вРотердам, Холандия, както и специализация по политически мениджмънт в Българско училище за политика Димитър Паница. В Столичния общински съвет е бил член на постоянната комисия по инженерна инфраструктура и енергийно планиране и на постоянната комисия по транспорт, транспортна инфраструктура и безопасност на движението.

Интересна подробност е, че Кирил Георгиев е бил назначен за изпълнителен директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие далеч по-рано от публичната си промоция. Справка в информационната система ДАКСИ показва, че той фигурира като управител на ведомството още от 14 май тази година, като заповедта за назначението му е издадена три дни по-рано.

Доколко Георгиев има управленски опит също е много спорно. Съдейки по Търговския регистър, досега е бил управител (заедно с Елеонора Георгиева) на занимаващото се с всевъзможна дейност ГТС Комфорт ООД. Но от края на 2009 г. дружеството е в ликвидация.

Другата фирма, в която, според официалните регистри, той фигурира, е Клайн тракс – България – ЕООД. Бил е неин управител от средата на 2005-а. Това е клон на едно от най-големите търговски предприятия в областта на употребяваните товарни автомобили, предлагащо камиони, полуремаркета, ремаркета, лекотоварни автомобили и строителна техника. Само че и Клайн тракс – България е в ликвидация от края на 2009-а.

Поне на пръв поглед отговорностите, които ще поеме кадърът на ГЕРБ, съвсем не изглеждат големи. Агенцията за устойчиво енергийно развитие е правоприемник на Изпълнителна агенция по енергийна ефективност и в нея работят едва 70 служители (включително и техническият персонал). Съществена обаче е нейната роля на координатор на поредица от дейности, свързани с енергийната ефективност. Тя участва в разработването и актуализирането на Националните планове за действие по енергийна ефективност и изготвя годишните отчети за тяхното изпълнение, организира и изпълнението на мерките, включени в тях. Тоест от нея (и най-вече от шефа й) в голяма степен зависи къде ще бъдат насочени държавните пари.

В бранша се говори, че рокадата в агенцията е свързана и с една от новите й функции – от февруари тази година тя издава т.нар. гаранции за произход за всички фирми, произвеждащи зелена енергия. Собствениците им са задължени да подават документи във ведомството, като за разглеждането на заявление плащат такса от 50 лв., каквато дотогава нямаше. Те обаче нямат голям избор, тъй като едва след като книжата им бъдат одобрени, могат да докажат пред НЕК, ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН че са произвели наистина екологично чиста енергия, която се тарифира по съответната преференциална цена.

Впрочем именно в издаването на гаранциите за произход екипът, ръководен от Кольо Колев, прояви особена експедитивност в началото на годината.

Другата клюка, която се носи в бранша, е, че управляващите искат да натоварят Агенцията за устойчиво развитие с повече отговорности по многомилионната програма за саниране на панелките, подготвяна за следващия програмен период (2014-2020 г.). Така или иначе, няма никакво съмнение, че парите за енергопестяване, които отделя Европейският съюз, тепърва ще се увеличават.

Очаква се още до края на 2012-а да бъде приета нова европейска енергийна директива. С нея публичните власти ще бъдат задължени да определят годишно поне 3% от своите сгради за реновиране, за да се достигне поставената цел от 20% повишаване на енергийната ефективност до 2020 година. Предстои и въвеждането на по-високи стандарти за енергийна ефективност при изграждането на нови сгради, производството на продукти и услуги.

nbsp;

Таско Ерменков – бивш изпълнителен директор на Агенцията за устойчиво развитие, пред в.БАНКЕРЪ:

Не искам изказването ми да звучи реваншистки, но за две години, през които Кольо Колев бе начело на агенцията, вие усетихте ли че там нещо да се върши? Просто лицето на институцията го нямаше. Не отричам, че той е добър експерт, но няма необходимите компетенции да ръководи подобен държавен орган. За новия изпълнителен директор все още нищо не мога да кажа. Да, наистина той не се занимавал с енергетиката и енергийна ефективност, но това не пречи да се прояви в добра светлина. Няма нищо лошо, когато не знаеш нещо, да питаш хората, които разбират от материята.

Наистина, в Агенцията за устойчиво развитие няма пари, които тя директно да управлява. Но пък следи, контролира и провежда политиките за което е необходима много добра координация. Затова смятам, че тя не трябва да е подчинена на Министерството на икономиката и енергетиката, а директно на Министерския съвет, за да има по-голяма тежест пред останалите министерства.

nbsp;

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст