В политиката никога не се казва „не”

Migration Image

Христина Христова е бивш социален министър в кабината на НДСВ. Пред присъединяването към ЕС тя е наблюдател в Европарламента , след което за пет месеца временно става евродепутат. След изборната загуба през 2009 г., когато движението остана извън парламента, е избрана за негов председател. Малко преди заседанието на НИС на СДС на 15 май, когато се реши СДС да не поднови съюза си с ДСБ, Христина Христова изпрати писмо до синята партия, в което отправи призив за коалиране.

Г-жо Христова, с кого в СДС водихте преговорите за изборно сътрудничество – с бившия й лидер Мартин Димитров или с председателя на предизборния щаб Борис Марков?

– Контактите ни със СДС са от отдавна – от почти половин година, и са и с двамата. Разговаряла съм и с други членове на ръководството за необходимостта за сътрудничество между формациите в център-дясно на принципна основа. Няма да е новина, ако кажа, че партиите от тази част на политическия спектър не са достатъчно силни. Имаме едно статукво, за съжаление недобро статукво с проблеми в икономиката, в социалния статус на хората, с финансовата стабилност, с блокиране на повечето социални системи, здравеопазването и културата. И мисля, че трябва да се търси силен субект, който да се противопостави като алтернатива на статуквото. Правителство не дава идея как може да стане излизането от кризата.

След като си подаде оставката, Мартин Димитров обвини шефа на предизборния щаб на СДС Борис Марков, че е преговарял с вас, без да е оторизиран. Имало ли е принципно съгласие за сътрудничество между вас и г-н Димитров?

– Всичко, което е ставало, беше в сферата на контактите и разговорите, без да се стига до конкретни договорки с Мартин Димитров или с Борис Марков. Имаше принципно съгласие, че е нужно сътрудничество. Оценките ни за икономическата ситуация и сегашното правителство, за бюджета и пенсионната реформа бяха почти идентични.

В момента има ли диалог между двете партии?

– Не, след последното заседание на НИС не сме подновявали разговорите с тях.

В какъв формат според вас би трябвало да бъде дясната коалиция, за която говорите?

– Полагаме усилия повече политически субекти да участват. Но в никакъв случай не безпринципно – така просто да застанем около една маса и да кажем – тия, тия и тия ще се явим заедно на избори! Искаме да видим политическите платформи. На тази основа между СДС и НДСВ няма проблеми, имаме съвпадение в ценностите. Работим и със земеделския съюз, които са центристка партия, разговаряли сме с ВМРО-НИЕ. Всички те имат своята специфика. Например ВМРО-НИЕ искат да си сътрудничим, като желаят да участва и Лидер, но засега в НДСВ не сме решили окончателно за това. Говорили сме и с обединените земеделци на г-жа Петя Ставрева, с ЕНП на г-жа Капон. Има обаче разлика от разговорите за предизборни коалиции и тези, които са за след изборите.

На местните избори през октомври миналата година на много места влязохме в съюз с тези партии. В Кюстендил коалицията ни с НДСВ, СДС, ВМРО-НИЕ и някои други е първа с 14 съветници. Много добър резултат имахме и в Съединение, където участва и Земеделски народен съюз, там вероятно ще имаме заместник-кмет. Анализирайки ситуацията, решихме, че можем да вземем модел за коалиране от местните избори, колкото и да е голяма спецификата на различните партии. Има едно старо правило – в политиката никога не се казва не.

Не сме водили разговори с ДПС, БСП, ДСБ. Отварям една скоба – с ДПС сме либерални формации и контактуваме на европейско ниво с евродепутатите ни, които членуват в една и съща парламентарна група на алианса на либерали и демократи.

Колко в момента са вашите партийни членове?

– Трийсет и три хиляди.

А с колко гласа смятате, че разполагате като самостоятелна формация за парламентарните избори?

– На последните парламентарни избори НДСВ имаше 126000 гласа, а на местните избори миналата година сме четвърта политическа сила. Окопитихме се от загубата на парламентарните избори през 2009 година. Имаше сътресения, наши организации се разпаднаха, хората се обезкуражиха. Аз поех партията в най-тежкия момент от историята й. Две години и половина се опитвахме да възстановим кондицията. Местните избори бяха тестът, сега имаме 26 кметове, 350 съветници, 74 кметове на села. Участваме в управлението на 140 общини. В местната власт НДСВ стои добре.

Пак да ви върна към отношението ви към бившите ви коалиционни партньори – ДПС и БСП. Неотдавна казахте, че не изключвате сътрудничество с партията на Доган.

– Кога е било това?

В началото на месеца.

– Може би това е било някакво вестникарско заглавие. Ние сме от европейското либерално семейство, но на национална почва не водим някакви специални разговори. В НДСВ текат тежки дискусии за вредите, които претърпяхме от участието си в тройната коалиция. Историята тепърва ще оценява ролята и управлението в този период. Ако погледнем реалните резултати, те са много положителни. Специално НДСВ не участваше там безпринципно. При подписването на коалиционното споразумение ние наложихме много наши принципи. Плоският данък например, от който на последния си конгрес БСП се отказа. Това беше наша идея, той е много важен и справедлив. Фактор е за преодоляването на сивата икономика, за събираемостта на приходите. Направиха се и много неща за младите хора и семействата – увеличеното майчинство например. Това бяха неща от нашата предизборна платформа.

А с БСП?

– Нямам какво повече да кажа, разговаряме за предизборно сътрудничество с партии от центъра и център-дясно.

Кои грешки бихте избегнали, ако имахте възможност да повторите формата на тройната коалиция?

– Не мога да говоря с такива ако. Тройната коалиция стана възможна по следния начин – НДСВ току-що беше приключило успешен управленски мандат и договорът за присъединяване към Европейския съюз беше подписан. БСП не беше във властта от осем години, ДПС едва ли можеше да реализира самостоятелно присъединяването към съюза. Върху нас имаше натиск от европейски сили да влезем в коалиция, включително и от посолства на страни от ЕС. Аз участвах в преговорите тогава и те казваха, че ако искаме страната да влезе в Европейския съюз, НДСВ трябва да продължи опита си от управлението ни. Ще ме попитате – след влизането в ЕС на 1 януари 2007 г. защо останахте във властта? Приложихме същия подход – държавническия , а не партийния. При проблемите в управлението, с имиджа на страната, усвояването на европейските фондове и корупцията най-лесното беше да избягаме и да си съхраним физиономията. Тогава обаче щеше да има политическа криза и нови избори. Симеон Сакскобургготски постъпи държавнически. След това на изборите си платихме горчивата цена.Сега обмисляме явяването си на парламентарните избори през 2013 г., но като гледам как затъваме икономически, те може и да са по-рано.

Какво може да отключи едни предсрочни избори?

– Това много зависи от анализите на управляващите, особено при една тежка зима, каквато според нашите експерти може да се очаква. Правителството остана без ресурс. За две години и половина то изразходва 4.5 – 5 милиарда от фискалния резерв. Ние имаме един малък външен дълг от 14 на сто от брутния вътрешен продукт, който управляващите се чудят как да връщат. Безработните са се увеличили с 56 хиляди за три месеца, ликвидираха се 26 хиляди малки и средни фирми.

Какъв е официалният статут на Симеон Сакскобургготски в НДСВ? Помага ли ви той по някакъв начин, участва ли в управлението?

– Той няма официален статут, но е създател на партията и неин член. Не бихме се лишили от ценните съвети на човек като Царя. Но той е пестелив на говорене, привърженик е на това колективните органи на партията да се съберат и след дебат да се постигне консенсус.

Пречи ли или помага според вас на Меглена Кунева това, че е била част от НДСВ?

– Онова, което направи г-ж Кунева , е един феномен. Тя беше постигнала всички властови позиции с НДСВ, очевидно сега ние не можем да предложим това и тя е решила да търси реализация извън партията. Може би кураж й даде постигнатото на президентските избори. В огромна степен НДСВ организира кампанията й като кандидат-президент, като вложи много усилия и човешки ресурси. Оттук нататък ще наблюдаваме този проект – какви ценности ще обяви, какви приоритети. Особено ще следим какво ще предложи за излизане от кризата. Както и дали ще съумее да създаде структури, защото г-жа Кунева разполагаше с 200 организации на НДСВ за кандидатпрезидентската си кампания. Ще наблюдаваме, но г-жа Кунева е затворена страница за НДСВ.

Според вас коректно ли се раздели Кунева с партията ви?

– Тук също има дебат в партията и аз като председател усещам напрежение. Това, което хората направиха за г-жа Кунева, породи очаквания тя да им върне жеста, да влее енергия в НДСВ, а не навън. Чуват се много гласове, че това е едно предателство. Иначе личните ни отношения с г-жа Кунева са отлични, но като председател аз следвам интересите на партията си.

Като бивш социален министър какво мислите за дейността на настоящия Тотю Младенов?

– Трябва да ви кажа, че не бих искала да съм на негово място. Падна му се малшансът да преживява неща, обратни на това, което аз преживявах като социален министър. В началото на нашия мандат безработицата беше 19.8%, в края му падна до 10, а при тройната коалиция на 6 процента. А той е поел безработицата на 6%, а сега е 13 на сто. Давам си сметка, че има оскъдица на финансови средства. Като че ли се разчита повече на оперативната програма Развитие на човешките ресурси, но се пропусна моментът тя да се препланира преди време. Така че аз не бих искала да съм на неговото място.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст