Страх лозе пази

Migration Image

Изборите в Гърция и спасителният пакет за Испания предизвикаха поредните пазарни трусове и разпродажби. Те обхванаха и считаните за сигурни германски държавни облигации, чиято доходност се повиши с по-бързи темпове спрямо щатските.

Същевременно доходността на българските глобални облигации, търгувани на международните финансови пазари, е бетон. Тя е стабилна, защото България отвън изглежда като остров на сигурността. Причината, разбира се, е в това, че нашите книжа стават все по-малко ликвидни с наближаването на падежите им, които са през януари 2013-а за евровата ни емисия и януари 2015 г. за деноминиране в долари облигации. Сделки с тях се сключват все по-рядко и това е причината цената им да изглежда привидно стабилна. При пазарна цена от 112 щ. долара за 100 долара номинал, доларовата облигация носи доходност от 3.33%, а при цена от 103.75 евро за еврооблигация годишната й доходност е 0.9 процента.

На нашия вторичен междубанков пазар сделките с държавни ценни книжа бяха екзотична рядкост. Търсене на облигации с остатъчна срочност до падежа от пет години се забелязваше на нивата от 4.95% годишна доходност. При 4.7% пък се търсеха книжата с падеж след седем години. Десетгодишният дълг се търсеше при станалата вече традиционна 5-процентна годишна доходност.

Очакванията за засилване на щатската икономика се запазват, но изгледите пред европейската не са толкова розови. ЕЦБ не намали основната си лихва в началото на този месец, но пазарните очаквания са това все пак да се случи в рамките на 2012 г., като се има предвид хилавото съживяване на стопанствата от еврозоната. Тези очаквания, както и продължаващото недоверие между основните банкови участници, поддържат лихвите по най-търгуваните еднодневни депозити в евро на междубанковия паричен пазар на нива от 0.2% на годишна база.

Паричният пазар у нас традиционно е силно повлиян от този в еврозоната. В същото време банковата ни система продължава е в свръхлевова ликвидност, акумулирана от набиращото скорост привличане на депозити и все още невъзстановените темпове на раздаване на кредити.

При 0.13% на годишна база се разменяха левовите депозити овърнайт . Това е средната стойност на индекса ЛЕОНИЯ от началото на този месец. Засега има много големи шансове да станем свидетели на исторически още по-ниско ниво на основния лихвен процент, който в момента е 0.14 процента.

Едноседмичните депозити се търгуваха при около 0.2% годишно, а едномесечните в диапазона от 0.3% до 0.6% в зависимост от сумите и контрагента. Среднодневните обеми се повишиха осезаемо и достигнаха 200 млн. лв., което в унисон с продължаващата тенденция на сравнително ниски лихви е явен признак, че ликвидността на банковата ни система е повече от отлична. Известно напрежение на пазара се почувства в последните дни на седмицата, когато изтече крайният срок за юридическите лица да преведат дължимите ежемесечни вноски акцизи, ДДС и данък печалба. Общо от тези сметки излизат около 800 млн. лева. Банките разполагат с 5.3 млрд. лв. по сметки при централната ни банка и без каквито и да е притеснения покриха както всички междубанкови плащания, така и тези към бюджета.


Петър Драмов,
ldquo;УниКредит Булбанкrdquo; АД

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли, че след връщането си в Белия дом, Доналд Тръмп наистина ще прекрати войната в Украйна?

Подкаст