Пробив се получи, останалото – ще видим

Канцлерът Ангела Меркел

В Брюксел бе сърцето на пазарите на държавен дълг през седмицата. Цялото внимание на инвеститорите бе насочено към срещата на върха в ЕС, от която се очакваше да намери разрешение на все по-сериозните проблеми на Испания и Италия. За съжаление прогнозите за това общоевропейско решение никак не са обнадеждаващи. Франция, в лицето на президента Франсоа Оланд, води групата на държавите, желаещи по-активна намеса на Европейския съюз, за да се намаляват лихвите, които плащат затруднените страни. Но този ентусиазъм за паневропейско действие среща негативната реакция на най-големия и най-важен участник – Германия. Канцлерът Ангела Меркел е явен противник на основната идея за борба с кризата – издаването на глобални облигации на еврозоната. В интервю през седмицата в прав текст тя заяви, че подобна стъпка е грешният начин. Най-показателен за реакцията на пазарите е фактът, че доходността по испанските и италианските държавни ценни книжа през тази седмица поеха стремително нагоре. Испанските книжа с десетгодишен срок до падежа на няколко пъти през седмицата преминаваха нивото от 7%, което се счита за ключово с оглед на поисканите финансови помощи от Ирландия, Гърция и Португалия. В крайна сметка ръстът на доходността по тези облигации се равняваше на 57.9 базисни точки само за изминалата седмица, а към края й търговията бе на ниво от 6.896 процента. Подобна бе и картината при италианските държавни облигации със същия матуритет, чиято доходност достигна 6.182 %, покачвайки се с 39.5 базисни точки през седмицата. При аукционите за италиански дълг през седмицата на правителството от Рим се наложи да приеме най-високата доходност, която да плаща от месец декември насам.

Негативни бяха новините не само за страните от периферията на еврозоната. Германия все по-силно губи статута си на изолирана от проблемите страна. Безработицата в най-голямата икономика от ЕС показа леко покачване през юни, а това бе явен сигнал за забавяне на и без това слабият ръст на страната. Отделно от това множество месечни индекси показаха спад в доверието на бизнеса в страната. Негативният развой отново насочи инвеститорското внимание към държавните облигации, които през тази седмица прекратиха серията си от седмични спадове. Немските десетгодишни ДЦК понижиха доходността си с 6.7 базисни точки – до 1.512 процента.

Освен всички негативи несигурността около ситуацията с кризата на държавния дълг на страните в еврозоната доведе до значително повишаване на премиите по суаповете за защита от фалит. На тази база изследване на Блуумбърг, което сравнява премиите по тези суапове с текущите кредитни рейтинги, показа, че оценките за много държави са доста по-ниски от сегашните. Например рейтингът на Франция на база суапа за защита от фалит е Ваа3 (с девет нива по-нисък от текущия). Този на Австрия е А1 (осем нива по-нисък), докато текущата надцененост по рейтингите на Холандия се равнява на шест нива, а тази на Финландия – на четири.

nbsp;

Николай Ваньов,

брокер, Инвестбанк АД

Коментарът не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.

nbsp;

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли, че след връщането си в Белия дом, Доналд Тръмп наистина ще прекрати войната в Украйна?

Подкаст