Всички търсят пари

Migration Image

След проведените през седмицата аукциони на държавни ценни книжа в Италия и Испания еврото слезе под 1.25 щ. долара. Допълнителен натиск върху него оказаха и спекулациите, че лидерите на Европейския съюз няма да договорят стратегия за справяне с кризата на държавния дълг в еврозоната на срещата си на 28 и 29 юни.

Италия продаде ДЦК с нулев купон и с падеж през май 2014-а при годишна доходност 4.71% – доста над платените на 28 май 4.04 процента. Възвръщаемостта на десетгодишните италиански облигации достигна 6.19%срещу 6.03% на предишния аукцион на 30 май. Петгодишните ДЦК пък ще носят 5.84% годишна доходност срещу 5.66% през миналия месец.

Испания реализира тримесечни ДЦК за 3.08 млрд. евро при 2.36% доходност срещу 0.85% при предишния аукцион на подобни книжа.

През последните три месеца еврото е загубило 3.3% от стойността си, което е най-големият спад сред валутите на десетте най-развити държави в света. Най-добре през този период се е представила японската йена с 9.6% скок, а щатският долар е поскъпнал с 4.3 процента.

Фундаменталните икономически показатели на еврозоната се влошават. Доверието на гражданите и на бизнеса от общността в икономическата перспектива е паднало за пети пореден месец през юни. Индексът, който следи нагласите им, се е понижил от 90.5 пункта през май на 89.9 през този месец, съобщи Европейската комисия на 28 юни. Това е най-ниската стойност на индикатора от октомври 2009-а досега.

Доверието на германските домакинства в икономиката на страната ще се повиши за първи път за последните пет месеца през юли. Причина са нарасналите заплати, които компенсират безпокойството, че дълговата криза в еврозоната е спирачка за икономическия растеж. Бундесбанк пък повиши прогнозата си за тазгодишния икономически растеж на Германия до 1% благодарение на вътрешното потребление, стимулирано от ниската безработица.

Лошата новина е, че в Германия през юни броят на безработните се е увеличил със 7 хил. души – до общо 2.88 милиона. Безработицата остава 6.8 процента.

У нас

Дневният оборот на междубанковия валутен пазар достигна 2593 млн. евро (5072 млн. лева). Сделките в щатски долари имаха 0.7% дял от купената и продадена валута.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли, че след връщането си в Белия дом, Доналд Тръмп наистина ще прекрати войната в Украйна?

Подкаст