Компаниите в най-големите развиващи се икономики – Бразилия, Русия, Индия и Китай (BRIСs), чиито БВП нарасна над четири пъти през последното десетилетие, търпят загуби заради най-рязката обезценка на валутите им от 1998-а досега. Инвеститорите започнаха да се изтеглят от четирите пазара, след като необслужваните потребителски кредити в Бразилия достигнаха най-високия си дял от 2009-а насам, цените на руския суров петрол потънаха до най-ниската стойност за последните 18 месеца, бюджетният дефицит на Индия набъбна, а жилищните цени в Китай тръгнаха надолу. Пазарните играчи очакват загубите да продължат да се трупат заради забавянето на световния растеж.
Бразилският реал, руската рубла и индийската рупия вероятно ще се обезценят с още поне 15% до края на годината, прогнозира Стийвън Йен – управителен партньор в хеджинговия фонд SLJ Macro Partners, който е бивш шеф на поделението за валутни анализи на Моргън Стенли.
Рублата е загубила 12% в периода от 25 март до 25 юни – най-чувствителният спад сред 31 най-активно търгувани валути, които следи агенция Блумбърг.
Обезценката на реала и на рупията с по 11% всяка е двойно по-голяма от загубите на еврото за същия период. Юанът пък е загубил 1% от март досега, след като Пекин разшири диапазона на дневното движение на националната паричната единица към щатския долар.
През последното десетилетие Китай се превърна във втората по големина икономика в света, а Бразилия, Индия и Русия влязоха в челните топ 11. Комбинираният им БВП достигна 13.3 трлн. щ. долара през миналата година срещу 2.8 трлн. долара през 2002-а, а делът им от световното стопанство е нараснал от 8 на 19%, по данни на МВФ. Сумарните валутни резерви на четирите държави са 4.4 трлн. щ. долара, или около 40% от общите.
Някои анализатори обясняват, че сегашната слабост на тези валути ще стимулира икономическата ексапнзия , като направят износа от страните по-конкурентен. А приходите на националните производители на суровини, като например руските Норилск никел и Полиус голд интърнешънъл, ще отчетат ръст, защото разходите им са в рубли, а продажбите – в щатски долари.
Високите валутни колебания обаче нанасят щети на чуждестранните компании, които работят в развиващите се пазари, включително на Проктър енд Гембъл, Филип Морис Интърнешънъл и Кока-Кола. По сметки на валутния анализатор Чарлз Пийбоди пък Ситигруп, която под ръководството на главния изпълнителен директор Викрам Пандит разшири дейността си в Латинска Америка и Азия, ще загуби между 3 и 5 млрд. щ. долара през това тримесечие от сделки на валутния пазар.
Местни компании в BRIСs също търпят загуби. Например в Индия спадът на рупията помпа инфлация и не позволява да бъдат намалени разходите за обслужване на фирмените заеми. По-слабият юан пък пресушава търсенето на дълговите книжа в национална валута, търгувани в Хонконг, където международните инвеститори осъществяват спекулативни операции с китайския валутен курс.
Заради неблагоприятната конфигурация задгранични играчи са изтеглили 6.3 млрд. щ. долара, вложени в бразилски акции и облигации само през май – най-много от 2010-а насам, сочат данни на централната банка.
Капиталовият отлив от Русия е достигнал чисто 46.5 млрд. щ. долара през първите пет месеца на 2012-а, от които 5.8 млрд. долара през май. След като през по-голямата част от 2011-а страните от BRIСs пробваха различни политики, за да отслабят валутите си, днес те започват да работят по ограничаване на отлива на пари. Например правителството на Бразилия намали данъка по задграничните заеми на 14 юни и започна да използва суапови контракти, за да увеличи количеството зелени пари на пазара. Руската централна банка продаваше щатски долари през този месец, за да забави обезценката на рублата. Индия намали през май размера на задграничните приходи, които компаниите могат да държат в чуждестранна валута, принуждавайки ги да репатрират печалби. Таванът на вложенията в правителствени облигации пък е бил повишен с 5 млрд. щ. долара (до 20 млрд. долара), съобщи на 25 юни Индийската централна банка.
Анализатори очакват влошаването на финансовата конюнктура в BRIСs да продължи. Увеличението на лошите заеми в Бразилия ще отслаби още повече реала. Индия се бори с дефицити в бюджета и в търговския баланс и с корупционни скандали и е твърде вероятно страната първа от членовете на групата да изгуби инвестиционния си рейтинг. Китай понижи очаквания за тази година растеж до 7.5% срещу планираните 8 процента. В Русия котировките на суровия петрол марка Уралс потънаха с 26% през това тримесечие. Москва разчита на постъпленията от продажби на нефт и газ, за да напълни около 50% от бюджета.