Николай Ваньов,
брокер, Инвестбанк АД
Решенията на ЕЦБ за намаляването на лихвите за рефинасниране и за приемане на депозити доведоха до една динамична седмица, в която на паричните пазари в еврозоната се появиха дори минусови лихви – нещо невиждано в историята. В този смисъл ЕЦБ постигнаха успех с решенията си – излишната ликвидност в банките не бе пасивно пласирана в централната институция при ниска, но все пак някаква доходност. Овърнайт депозитите на банките в ЕЦБ намаляха от 808.5 млрд. евро до само 324.9 млрд. евро. Тези исторически събития доведоха и до сериозно раздвижване на пазарите на държавен дълг, където се получиха редица рекорди. Като цяло пазарите бяха най-активни в късия край на кривите на доходност (матуритети под една година), където инвеститорите буквално бяха изтикани от нулевите лихви на паричните пазари.
Немските държавни ценни книжа и тази седмица бяха лидери при ниските доходности. Двегодишните дисконтови облигации (с 0% купонна лихва) се търгуваха на рекордно високи цени от 1000.70 евро за 1000 евро номинал, което означава, че инвеститорите са готови да платят на федералното правителство, за да го кредитират. Доходностите по десетгодишните облигации спаднаха до 1.248% – рекорд за всички времена. През седмицата спадът бе със 7.8 базисни точки. И петгодишните френски книжа се търгуваха при рекордно ниски доходности от 0.888%, такива бяха и доходностите на двегодишните австрийски ДЦК (0.043%), на белгийските десетгодишни облигации (2.644%) и на холандските двегодишни книжа (0.014%).
Спадове на доходността се наблюдаваха и при държавните ценни книжа, емитирани от периферните за еврозоната страни. Италианските десетгодишни облигации се търгуваха при доходност 5.898% (спад от 11.2 базисни точки през седмицата), докато нивата при испанските ДЦК със сходен матуритет бяха от порядъка на 6.594 % (спад от 31.8 базисни точки). За първи път в историята Франция успя да пласира книжа при отрицателна доходност, а това е и първият случай на страна с кредитен рейтинг, различен от ААА, и с отрицателна доходност по своите книжа. Това се случи на аукциона на три- и шестмесечни книжа, проведен от трезора в четвъртък. Постигнатите доходности бяха съответно -0.005% и -0.006%.
Рекордно ниските доходности бързо прекосиха и Атлантическия океан. Въпреки че като цяло позитивните икономически новини от САЩ, главно концентрирани около пазара на труда, където първичните молби за помощи при безработица намаляха до 350000 броя (най-ниското ниво от 2008 г. насам), притесненията на инвеститорите за глобалния растеж доведоха до засилено търсене и на най-сигурните активи – съкровищните бонове. Най-показателен за спада на доходностите в САЩ през седмицата бе аукционът на десетгодишни държавни книжа от сряда, когато Фед пласира 21 млрд. щ. долара номинал при рекордно ниската за всички времена доходност от 1.459 % и рекордно високо търсене от пенсионни фондове и застрахователни компании.
Коментарът не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.