Щатският долар запази преднината си

Уорън Бъфет

Щатският долар вървя на висока скорост. Но през седмицата особено показателен бе ръстът му към еврото. За възхода на зелените пари допринесе публикуването на откъси от протокола за разискванията на паричните стратези на Федералния резерв на последното им официално съвещание на 19 и 20 юни. Стана ясно, че щатските централни банкери ще предприемат допълнителни монетарни действия, само ако условията се променят. Това охлади очакванията на пазарните играчи за нови парични стимули за местната икономика.

Милиардерът Уорън Бъфет

коментира пред CNBC на 12 юли, че икономическият ръст в САЩ се забавя, въпреки че жилищният пазар показва признаци на възстановяване. Според него този ефект се дължи и на това, че щатското стопанство като цяло не се променя и това го дърпа надолу.

Търговският дефицит на САЩ се е свил през май до 48.7 млрд. щ. долара (срещу 50.1 млрд. долара през април). Най-голям принос за това имат по-ниските цени на суровия петрол. Износът от страната се е увеличил с 0.2% след спад през април от 0.9%, а вносът е намалял с 0.7 процента. През май щатските търговци отчитат излишъци в милиарди долари спрямо Хонконг, Австралия и Сингапур. Но най-големи са дефицитите в търговския обмен с Китай, с Европейския съюз, с Япония, Мексико и Германия.

Публикуваните на 11 юли търговски данни са окуражителни, защото по-ниският търговски недостиг показва, че по-голяма част от националните доходи остават в САЩ и работят за подема на вътрешното търсене. Лекият ръст на износа пък показва, че той не е в точката на свободно падане въпреки забавянето на световния икономически ръст.

Цените на вносните стоки са намалели през юни с 2.7% в сравнение с майските им равнища и с 2.6% на годишна база. За първи път от началото на възстановяването те се понижават за трети пореден месец, а през юни спадът им е бил най-дълбок. Износът от САЩ е поевтинял с 1.7% месечно и с 2.1% годишно през миналия месец. Тези данни показват липсата на какъвто и да било инфлационен натиск.

Еврото падна под 1.22 щ. долара

Това се случва за първи път от 2010-а насам, въпреки че доходността на испанските и на италианските облигации се понижи. Анализаторите обясняват тази низходяща тенденция с пониженията на лихвите, които направи Европейската централна банка през миналата седмица. Те ще продължат да натискат надолу единната европейска валута, защото инвеститорите ще потърсят по-високи доходи на друго място. Експерти от BNY Mellon са констатирали масов отлив на капитали от еврозоната през последните дни. Най-печеливши от тази ситуация са били швейцарският франк и щатският долар.

Индустриалният продукт на Франция през май е намалял с 1.9% в сравнение с април, съобщи статистическата служба на страната на 10 юли.

Износът от Германия се е увеличил доста по-чувствително от прогнозите през май, а вносът в страната има още по-силен ръст, което е белег, че борещата се за оцеляване периферия на еврозоната може да разчита на по-голямо търсене от най-мощното европейско стопанство. Експортът е нараснал със сезонно коригираните 3.9%, а импортът е скочил с 6.3%, сочат последните данни, публикувани от федералната статистическа служба на страната. Търговският излишък на Германия се е свил до 15 млрд. евро през май срещу 16.2 млрд. евро през април.

Бенк ъф Джъпен

увеличи с 5 трлн. йени (до 45 трлн. йени) фонда си за покупка на активи, но намали със същата стойност (5 трлн. йени) размера на кредитната си програма и тя е вече 25 трлн. йени. Японските централни банкери оставиха без промяна – между нула и 0.1% – базовата лихва на страната и запазиха срочността на правителствените дългови книжа, които купуват на три години. Тези решения прие на редовното си съвещание паричния комитет на Бенк ъф Джъпен на 12 юли, но те не водят до ново увеличение на банковия баланс или до каквато и да било агресивна промяна на паричните стимули за японското стопанство.

У нас

междубанковият валутен пазар през седмицата беше активен. Средният дневен валутен оборот достигна 2578 млн. евро (5041 млн. лева). Сделките в щатски долари заемаха 1% от купената и продадена валута.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли, че след връщането си в Белия дом, Доналд Тръмп наистина ще прекрати войната в Украйна?

Подкаст