Българският енергиен холдинг(БЕХ) уверено се е засилил надолу по кредитната спиралата, която вече доведе подопечната му Национална електрическа компания до технически фалит. През седмицата изпълнителният му директор Михаил Андонов съобщи, че плановете на компанията са да вземе синдикиран кредит или да емитира облигации за общо 500 млн. лева.
Единият вариант е да бъде обявена обществената поръчка за тригодишен заем от една или няколко банки с размер до 250 млн. евро и с него да се погасят 250-те млн. евро, които бяха взети от няколко кредитни институции с водеща БНП-Париба, за да се финансират първите стъпки по проекта АЕЦ Белене. Парите бяха изхарчени, строителството на втора атомна замразено, но дойде време да се плаща сметката. Падежът по този кредит настъпи още през май 2012-а, само че тогава, с финансовата подкрепа на БЕХ, електрическата компания успя да върне част от средствата, а за оставащите 185 млн. евро бе постигната отсрочка от една година. Въпросният срок вече изтича и по думите на Андонов сега ще се приеме офертата на онези банки, които предложат най-ниска лихва.
Другата възможност е да се обяви емисия облигации, която пък ще е с петгодишен срок. Подготовката обаче ще отнеме по-дълго време. Наистина, през миналата седмица енергийният шампион получи от агенция Фитч кредитен рейтинг ВВ+ със стабилна перспектива, но тепърва трябва да се избере финансов и правен консултант за подготовката на книжата. Освен че ще погаси дълговете на НЕК, холдингът планира така да подсигури и участието си в инвестиционни проекти като строежа на Набуко, на газовите връзки със съседните държави и развитието на електропреносната мрежа.
Всичко хубаво, само дето има един проблем – БЕХ няма собствени приходи. Цялата му дейност на практика се финансира от дивидентите, които получава от дъщерните си дружества. И основно ще пострадат тези, които действително работят добре и печелят – АЕЦ Козлодуй, ТЕЦ Марица -изток 2 и Мини Марица -изток. При това всяко едно от тези дружества има проекти, които спешно трябва да финансира. На централата в Козлодуй й предстои удължаването на срока за експлоатация на 1000 мегаватовите Vи VIблок, оценявано на стотици милиони лева. Държавната ТЕЦ, както и мините също имат належащи проекти за модернизация и едва ли ръководствата им изгарят от желание да плащат за грешките на някой друг. По лошото е, че ако сметките на холдинга излязат криви, вече трудно ще се намери кой да измъкне него самия от блатото.