Замазването не решава проблемите в енергетиката

Комисарите в оставка бързо влязоха в ролята на пожарникари.

Действайки като при пожар, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) сколаса в рекордно кратки срокове да предложи намаление на цените на електрическата енергия за бита, да проведе обществено обсъждане на тарифите и в крайна сметка да ги приеме. Така всички би трябвало да са удовлетворени.

Потребителите получиха от 5 март намаление на цената на тока, съответно със 7.28% за клиентите на ЕВН, със 7.17% за тези на ЧЕЗ и с 6.22на сто за Енерго-Про. При това основно за сметка на недолюбваните ЕРП-та. Оказа се, че отчетените от тях от тях технологични разходи са по-ниски от одобрените от комисията и ЧЕЗ разполагат с резерв от 27.5 млн. лв., ЕВН от 35.22 млн. лв., а Енерго Про – от близо 5 млн. лева. Както се казва, пада им се на монополистите – те си имат големите печалби. За 2012-а чехите, обслужващи Западна България, са заработили 47.2 млн. лв., колегите им в източна са на плюс с 12.5 млн., а пък австрийците – с 63.9 млн. лева.

Спокойни могат да са и миньорите, както и работещите в ТЕЦ-овете на Христо Ковачки. Промяна в структурата на микса, от който се формира цената на тока, не бе направена, т.е. мощности, работещи на въглища, няма да се спират.

В Националната електрическа компания също се разминаха леко. Цената, по която, в качеството си на обществен доставчик, тя продава ток на ЕРП-тата, бе намалена само с 1.32 лв. на мегаватчас (от 79.18 лв на 78.47 лв. за мегаватчас). И това няма да бръкне в джоба им, тъй като ще се компенсира от свалената през декември цена на електроенергията, произвеждана от централи, които работят на газ.

Намаленията на цените на електроенергията няма да доведат до срив на енергийната система у нас на този етап. Дори не може да се коментира режим на тока. Засега електроразпределителните дружествата в страната и НЕК няма да претърпят финансови загуби от предвидените намаления. Ясно е, че има неща, които трябва да бъдат променени, но те тепърва ще бъдат разглеждани. Това е за момента, заяви председателят на ДКЕВР в оставка Юлиана Иванова.

Няма как обаче да не направят впечатление изрази като на този етап, засега, за момента… Всъщност истината е, че проблемите на енергетиката ни са далеч по-сериозни и са по цялата верига производство – пренос – разпределение. Така че сега, общо взето, бяха само замазани, а не решени.

През последните няколко години се наблюдава спад в потреблението на електрическа енергия не само в страната, а и в целия регион. В същото време непрекъснато расте производството на ток от възобновяеми енергийни източници, като това се усети особено отчетливо през 2012-а. Всичко това променя натоварването на електроенергийната ни система през 24-те часа на денонощието и принуждава системния оператор да използва много повече регулиращи мощности за поддържане на баланса. През последните години се налага значително увеличение в използването на ПАВЕЦ Чаира в помпен режим, както и увеличение на броя на циклите пускане – спиране в кондензационните електрически централи, отбелязват от НЕК и Електроенергийния системен оператор.

Увеличаването на разполагаемостта за резервни мощности, съчетано с плащането за допълнителното пускане и спиране на термичните централи, води до сериозни финансови разходи, а и от чисто технологична гледна точка възможностите на Чаира като балансьор не са безгранични. Ясна индикация, че положението действително е на ръба, дойде преди дни, когато слабият износ на електроенергия и ниското потребление вътре в държавата доведоха до изключването на мощности от трите въглищни ТЕЦ-а в комплекса Марица-изток, за да се балансира електроенергийната система.

Тези месеци винаги са критични, тъй като има много водни запаси в язовирите, а товарите в системата са ниски. Тази година в допълнение има и голямо производство на електроенергия от възобновяеми източници. Средното производство от соларни мощности на 3 март се движеше в рамките на 750 мегавата. Тъй като енергията от възобновяеми източници е с предимство за изкупуване, се наложи да изключваме конвенционалните централи, обясни директорът в Централното диспечерско управление към системния оператор Митю Христозов.

Очевидно е, че този проблем ще продължи да се задълбочава и занапред, ако присъединяването на зелени мощности към мрежата продължи. Неслучайно на пресконференция през седмицата изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг Михаил Андонов коментира, че системата трябва да се реорганизира, за да не е под такова напрежение.

Единият вариант е да се намалят мощностите, за които в момента НЕК плаща, за да стоят в готовност и да се пускат при нужда. – т.нар. студен резерв или разполагаемост. Сега ДКЕВР е одобрила разходи на НЕК за поддържането на 1040 мегавата разполагаемост, които да могат да заместят един от блоковете на АЕЦ Козлодуй, в случай че се наложи да бъде изключен. Ако тези резерви бъдат намалени, ще се освободи финансов ресурс за Националната електрическа компания.

Другата възможна мярка е орязването на количествата купувана енергия от възобновяеми източници и когенерация, когато има излишък. Самият Андонов обясни съвсем ясно, че днес НЕК е длъжна да купува ток от високотехнологичното производство на топлофикации и ТЕЦ-ове, проектирани да захранват заводи. Които обаче, вместо да ги захранват, предпочитат да пласират тока на държавната фирма на цени от 130-140 лв. за мегаватчас, а после го купуват от нея за предприятията си срещу 75 лв. и реализират печалби. Съответно всичко това се пише на сметките на потребителите, в т.нар. кафява добавка, която продължава да фигурира във фактурите. Няма никаква промяна и при невъзстановяемите разходи, които плащаме заради дългосрочните договори с американските топлоцентрали Ей И Ес Гълъбовои КонтурГлобъл Марица -изток 3, както и при зелената добавка.И докато енергийният регулатор не направи нещо, за да промени тази система с добавките, от която страдат не само потребителите, а и цялата енергийна система, ситуацията ще си остане същата. С намалението на цените и затоплянето на времето броженията на народа срещу монополите сигурно ще утихнат, но не бива да забравяме, че ДКЕВР трябва да изработи регулаторната рамка за новия ценови период, който ще започне от 1 юли. Тогава отново ще говорим за тарифите на всички дружества по веригата и ще се разбере дали пожарът е бил локализиран само временно, или намеренията са да бъде окончателно угасен.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст